Pytanie z dnia 27 listopada 2018
Problem ze spadkiem po ojcu.
Ojciec ożenił się po raz drugi w wieku 71 lat, tj. w wieku emerytalnym. Nie było rozdzielności, ale każde z małżonków prowadziło odrębne gospodarstwo domowe, mieszkając w dwóch wniesionych mieszkaniach.
Mam jeszcze brata.
Ojciec sporządził testament, ze wskazaniem komu co przeznacza (nie do końca prawidłowo).
Została przeprowadzona sprawa sądowa o nabycie spadku. Postanowieniem sądu ja dziedziczę ok. 88%, brat 7,32%, a macocha 4,93.
Przy wypłacie środków, fundusz inwestycyjny nie dostosował się do Postanowienia sądu i:
- wypłacił połowę dla macochy na mocy wspólnego majątku małżeńskiego
- drugiej połowy nie chce wypłacić, dopóki nie stawimy się wszyscy (spadkobiercy) równocześnie.
Brat mieszka za granicą, bezprawnie zabrał z Ojca domu 50 tys. w gotówce i nie jest zainteresowany przyjazdem, by załatwiać sprawy wspólne.
Moje pytanie:
Czy postanowienie sądu na mocy testamentu Ojca jest decyzją nadrzędną nad dziedziczeniem ustawowym, czy dotyczy tylko 1/2 pozostałej po podziale z tytułu małżeństwa. Dodam, że bank wypłacił pieniądze respektując Postanowienie Sądu, a Fundusz Inwestycyjny odnosi się do ogólnych zasad dziedziczenia.
Bardzo proszę o pomoc.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, z powyższego opisu wynika, że przeprowadziliście Państwo tylko postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Dlatego też trzeba jeszcze przeprowadzić dział spadku z podziałem majątku wspólnego małżonków. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Kościuk Radca prawny (Od 2015)
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kościuk Radca Prawny
os. Armii Krajowej 80/4, 61-379 Poznań
Dzień dobry. Po pierwsze dziedziczenie nastąpiło na podstawie testamentu i jeżeli objęło cały spadek, to w tym zakresie nie stosuje się przepisów o dziedziczeniu ustawowym. Przed odpowiedzią na kolejne pytanie proszę zwrócić uwagę, iż w małżeństwie każdy z małżonków posiada dwa majątki, wspólny i odrębny. Majątek odrębny podlega dziedziczeniu na podstawie postanowienia sądu. Majątek wspólny z chwilą śmierci ulega „podziałowi”, gdzie połowa przypada małżonkowi, a druga jest dziedziczona, czy to zgodnie z testamentem czy też z ustawą. W opisanym przypadku będzie to dziedziczenie na podstawie testamentu. Tak więc na podstawie przedstawionych informacji nie można udzielić odpowiedzi na pytanie czy Bank i fundusz postąpili prawidłowo. Obie instytucje mogły postąpić prawidłowo, wadliwie, lub jedna mogła postąpić prawidłowo, a druga wadliwie. W zakresie żądania przez Fundusz stawiennictwa wszystkich spadkobierców moim zdaniem jest to postępowanie prawidłowe. Do czasu przeprowadzenia przez Państwa działu spadku Fundusz powinien wypłacić środki dopiero w przypadku, gdy wszyscy Państwo zgłosicie się do niego łącznie. Brat może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do reprezentowania go przed funduszem. Natomiast po przeprowadzeniu działu Fundusz powinien wypłacić środki zgodnie z przeprowadzonym działem osobie, której przypadły. Jeżeli byłby/byłaby Pan/Pani zainteresowany/zainteresowana współpracą z moją Kancelarią to zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, Marcin Kościuk.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.