Pytanie z dnia 14 marca 2018

"Prokurator nie wyraziłby sprzeciwu gdyby został wpłacony depozyt gotówkowy (poręczenie majątkowe) Po zakończeniu procesu zwracana jest kaucja."
To jest fragment przetłumaczony z języka litewskiego (za pośrednictwem google niestety). I tu moje pytanie, czy ktoś zna bliżej procedury poręczenie majątkowego na Litwie? Czy są zbliżone do naszych i na ile? Zwrot nastąpiłby po procesie, a więc po ogłoszeniu wyroku (rozumiem tu umorzenie postępowania, uniewinnienie, orzeczenie o karze - kara grzywny, wyrok w zawieszeniu lub więzienie a dokładniej termin rozpoczęcia odsiadki?)
Wiadomym jest, że w chwili poręczenia zatrzymany zostaje zwolniony z aresztu i musi się stawić się na proces oraz ewentualne inne wezwania sądu.
A procedura wpłaty?
Sam czas procesu z pewnością też nie jest dokładnie znany. Ale zwrot następuje automatycznie po zakończeniu procesu? Czy sąd czeka aż poręczyciel wyśle wniosek o zwrot? Ile czasu może to potrwać? Co sąd może potraktować jako przyczyny przepadku poręczenia? Czy przepadek może tyczyć się całej kwoty, czy jedynie części? Czy (z uwagi na sprawę na Liwie) sąd moze być celowo opieszały zarówno ze zwrotem, jak i w postępowaniu przedprocesowym, celowo utrudniać stawienie się podejrzanego? (chodzi o odpowiednie przesłanie korespondencji, informacji, żeby nie było, że specjalnie upss nie dotarło do Polski na czas).
Z pewnością łatwiej otrzymać odpowiedź o tych procedurach w Polsce, może są mocno zbliżone na Litwie?
Ogólna pomoc w tematyce spraw karnych na Litwie potrzebna.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.