Pytanie z dnia 19 listopada 2022

PROŚBA O POMOC
Nazywam się ............, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, która jest zarejestrowana od 15/11/2022r. Wcześniej zatrudniona byłam przez Salon Urody .............. z którym związana byłam umową do 31/10/2022r. To właśnie sytuacja związana z moim poprzednim pracodawcą zmusiła mnie do szukania pomocy prawnej.

Ostatnie dwa tygodnie okresu zatrudnienia spędziłam na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie zdecydowałam się na rozwiązanie umowy i rozpoczęcie własnej działalności, która zajmuje się między innymi świadczeniem usług podobnych do charakteru działalności mojego ówczesnego pracodawcy. W trakcie umówionego spotkania z właścicielem Salonu Urody ..........., podczas którego miałam odebrać świadectwo pracy i potwierdzić otrzymanie wynagrodzenia za poprzedni miesiąc zostało mi przedstawione pismo, w którym mój były pracodawca wymagał ode mnie następujących rzeczy:
- publikacji na prowadzonych przeze mnie mediach społecznościowych przeprosin za wykorzystywanie ich własności w postaci zdjęć, jakie prezentowały efekty mojej pracy, które wykonane były w trakcie okresu mojego zatrudnienia
- zapłacenia kary za świadczenie usług dla klientów i klientek, dla jakich usługi wykonywałam ja i inne pracownice w/w salonu. Ten dokument miał charakter “umowy lojalnościowej”.
Odmówiłam wówczas podpisania tych dokumentów, usłyszałam wówczas, że właściciel salonu zamierza dochodzić swoich racji w sądzie.

Jako osoba aktywnie działająca w mediach społecznościowych publikowałam zdjęcia, na których prezentowana była moja praca, gdy była zatrudniona przez Salon Urody .......... Publikowane zdjęcia znajdowały się na moim profilu na portalu Facebook i na moim prywatnym koncie na portalu Instagram. Dotychczas traktowałam ją jako prywatny zbiór moich pracy i prywatne portfolio. Dodam również, że chcą promować miejsce w jakim pracowałam umieszczałam również zdjęcia o charakterze promocyjnym na mediach społecznościowych mojego pracodawcy. Pod żadnym wpisem nie widziały treści mające na celu w złym świetle przedstawić miejsca w jakim wówczas pracowałam.
W związku z przedstawionymi przez byłego pracodawcę żądaniami niezwłocznie usunęłam wszystkie zdjęcia, w jakich wykorzystane były materiały będące własnością Salonu Urody ....... .


Odnosząc się do zapłacenia kary za wykonywanie usług, na rzecz osób które wcześniej były klientami lub klientkami salonu mojego poprzedniego pracodawcy, uważam to za bezpodstawne. Będąc jeszcze na zwolnieniu lekarskim osoby , które pytały się mnie, kontaktując się ze mną prywatnie, czy w najbliższym czasie wykonam dla nich usługę odsyłałam bezpośrednio do Salonu Urody ....... , tłumacząc swoją niedyspozycyjność stanem zdrowia i faktem przebywania na zwolnieniu lekarskim. Informacje o tych kontaktach przekazywałam również do osób pracujących w/w w salonie.
Teraz, gdy prowadzę własną działalność uważam, że każdy konsument i potencjalny odbiorca wykonywanych przeze mnie usług ma prawo do wolnego wyboru. Nie mam zamiaru wypytywać o to, czy miał ktoś wcześniej kontakt z moim poprzednim pracodawcą, a pracując w tamtym miejscu przez około 6 miesięcy też nie jestem w stanie zapamiętać wszystkie osoby, jakie tam przychodziły, aby teraz odmówić komuś wykonania usługi respektując zapis w przedstawionej mi umowie lojalnościowej.

Uważam również, że mam prawo do odmowy podpisania dokumentu o tym charakterze. Co więcej dokument dotyczący zakazu konkurencji został mi przedstawiony po wygaśnięciu mojej umowy z Salonem Urody ...................

Zwracam się więc z prośbą o pomoc i udzielenie mi porady co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji.

Nic nie musi Pani robić. Kwestia zdjęć jest sporna. Jeśli to pracodawca kazałby Pani je robić, celem promowania firmy, to stanowiłyby jego własność. Ale tutaj tak nie było. Trudno też uznać, że te zdjęcia to były dzieła wykonywane na rzecz pracodawcy, bo nie tego dotyczyła Pani praca. Ale skoro je Pani usunęła to nie ma tematu. Co do zakazu konkurenci, to musi n wynikać z umowy zawartej w czasie trwania umowy o pracę oraz jeśli ma trwać po zakończeniu stosunku pracy musi zawierać wysokość należnego Pani odszkodowania za powstrzymywanie się od pracy. Nawet gdyby taką umowę Pani zawarła to bez ustalenia odszkodowania byłaby ona nieważna. Może Pani śmiało czesać kogo chce, w tym wszystkie klientki byłego pracodawcy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 listopada 2022 17:56 Zmodyfikowano dnia: 21 listopada 2022 17:56 Obejrzało: 142 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.