Pytanie z dnia 15 marca 2018

Przed ślubem w 2015 kupiłam na kredyt mieszkanie (kredyt na 30 lat). W czerwcu wychodzę za mąż. Chcielibyśmy włączyć męża jako współwłaściciela mieszkania oraz współkredytobiorcę, aby w razie np. mojej śmierci było ono też jego własnością. Jednocześnie chcemy zawrzeć umowę notarialnie, aby w razie rozwodu (zwłaszcza z winy męża) mieszkanie stało się moją własnością, abym miała zwyczajnie gdzie mieszkać - nie posiadam bowiem żadnej innej nieruchomości - ani po rodzicach, ani dziadkach itd. Obecne mieszkanie to wszystko co mam i chciałabym zabezpieczyć się na wypadek rozwodu. Czy zawarcie takiej umowy jest możliwe prawnie? Jak w skórcie wyglądałaby ona?
Pozdrawiam

Nie za bardzo albo jedno albo drugie. Najlepsza w mojej ocenie jest sytuacja, że mieszkanie kupione przed ślubem stanowi majątek odrębny i nie wchodzi do wspólności małżeńskiej, natomiast raty kredytowe są spłacane z majątku wspólnego, wtedy mąż będzie miał do Pani ewentualne roszczenie do części wartości mieszkania. konkretnie 1/2 płaconych rat w trakcie małżeństwa.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 marca 2018 23:04 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2018 23:04 Obejrzało: 236 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

By po Pani śmierci mieszkanie stało się wyłączną własnością męża, wystarczy sporządzić testament w formie aktu notarialnego; nie trzeba już teraz przekazywać mu udziałów w mieszkaniu, skoro z drugiej strony analizuje Pani wątek rozwodu. I to by było Pani zabezpieczeniem - w razie rozwodu mieszkanie nadal jest w całości Pani, a w razie śmierci - przechodzi w całości na męża; po co komplikować sprawę. Co do kredytu - nie sądzę, by bank wyraził zgodę na dołączenie się do kredytu kolejnego kredytobiorcy. Bo na takie rozwiązanie wymagana jest przecież zgoda banku, bo to umowa cywilnoprawna

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 marca 2018 18:15 Zmodyfikowano dnia: 17 marca 2018 18:15 Obejrzało: 235 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.