Przedłużenie kadencji zarządu spółki.
Pytanie z dnia 22 grudnia 2024
Czy to prawda, że kadencja zarządu spółki z o o.o. ulega przedłużeniu j( jeśli tak, to do kiedy i na jakiej podstawie prawnej ?) jeżeli, po upłynięciu kadencji zarządu ( w dniu przyjęcia sprawozdania finansowego ) nowy nie został wybrany w terminie ?
Miesiąc po upływie kadencji, jako uprawniony wspólnik, złożyłam wniosek do zarządu spółki o zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w celu podjęcia uchwał o wyborze nowego zarządu , a także o powołanie pełnomocnika do zawierania umów pomiędzy członkami zarządu a spółką. ( zgodnie z umową spółki ). Członkowie zarządu są wspólnikami i wykonują usługi na rzecz spółki za wynagrodzeniem.
W zawiadomieniu o zwołaniu NZW obie uchwały zostały uwzględnione , ale nie zostały poddane pod głosowanie. Wyjaśnienie prezesa ws wyboru zarządu - kadencja ulega przedłużenia, a więc nie ma potrzeby głosowania, ws pełnomocnika bez wytłumaczenia.
Czy przewodniczący zgromadzenia ma prawo odmówić wpisu w protokóle NZW wniosku wspólnika o umieszczenie zapisu na jego wniosek ?
Czy zarząd spółki ma obowiązek udostępnienia , kontrolującemu wspólnikowi , oryginałów dokumentów, a nie kopii ?
Jakie kroki powinien podjąć wspólnik w powyższych sprawach ?
Dziękuję za odpowiedż. Barbara
Maciej Podgórski Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski
Królewska 2/318, Kraków
Szanowna Pani, Kadencja zarządu spółki z o.o. może ulec przedłużeniu, jeśli po jej upływie nie zostanie wybrany nowy zarząd. Zgodnie z art. 202 § 2 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.Kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Przewodniczący zgromadzenia wspólników nie ma prawa odmówić wpisu w protokole wniosku wspólnika o umieszczenie zapisu na jego wniosek. Protokół zgromadzenia wspólników powinien zawierać wszystkie zgłoszone wnioski i uchwały, nawet jeśli nie zostały poddane pod głosowanie. Wspólnik ma prawo do indywidualnej kontroli w spółce, co oznacza, że może przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swojego użytku oraz żądać wyjaśnień od zarządu. Dlatego też Zarząd spółki ma obowiązek udostępnienia wspólnikowi oryginałów dokumentów, a nie tylko kopii. Jeśli Zarząd spółki odmawia udostępnienia dokumentów, wspólnik może złożyć wniosek do sądu o zobowiązanie zarządu do udostępnienia dokumentów. Wspólnik, także mniejszościowy, może wnioskować o zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w tym także w celu doprowadzenia do podjęcia uchwał o wyborze nowego zarządu oraz powołaniu pełnomocnika do zawierania umów pomiędzy członkami zarządu a spółką. Możliwe też członkowie Zarządu odpłatnie świadczą usługi na rzecz spółki na warunkach określonych w art. 176 Kodeksu spółek handlowych, wówczas zawieranie umó w trybie art. 210 ksh nie jest potrzebne. W razie pytań lub wątpliwości uprzejmie proszę o dalszy kontakt priv.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.