Przekazanie nieruchomości z umową dożywocia.

Pytanie z dnia 07 kwietnia

Rodzice chcieliby przekazać mi w darowiźnie dom, który otrzymali kilka lat temu od cioci z dożywotnią służebnością względem cioci. Ciocia najprawdopodobniej nie będzie korzystała z tego prawa. Dom stoi na działce pomiędzy dwiema innymi działkami rodziców, w związku z czym rodzice chcieliby się zabezpieczyć abym nie sprzedał bez ich zgody tego domu. W związku z tym wymyślili aby ustanowić dożywotnią służebność względem nich na tej nieruchomości. Rodzice posiadają swój dom i taka służebność nie ma większego sensu. Czy istnieje możliwość przekazania nieruchomości w formie darowizny z warunkiem rozwiązującym np. nie możności sprzedania nieruchomości bez ich zgody przez np. najbliższe 15-20 lat. Wydaje mi się, że taki zapis byłby rozsądniejszy w tym wypadku. Oczywiście w przypadku konieczności sprzedaży z przyczyn losowych taki zapis przy ich zgodzie pozwalałby jednak na sprzedaż nieruchomości we wcześniejszym terminie. Proszę o odpowiedź czy takie zapisy są dozwolone lub podpowiedź jak najlepiej sporządzić umowę darowizny w takim przypadku.

Dzień dobry, nie można przenosić własności nieruchomości pod warunkiem. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 kwietnia 2024 13:13 Zmodyfikowano dnia: 8 kwietnia 2024 13:13 Obejrzało: 73 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Przede wszystkim, ciocia musi się zrzec dozywotniej służebności. Decyzja należy do rodziców, jeżeli chcą darowiznę ze służebności, to czy ma to sens czy nie, zrozumiałe jest że jest to sposób na zabezpieczenie. Inne warunki umowy najlepiej uzgodnić bezpośrednio z notariuszem który miałby dokonać czynności.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 kwietnia 2024 14:23 Zmodyfikowano dnia: 9 kwietnia 2024 14:23 Obejrzało: 69 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.