Przemoc domowa.
Pytanie z dnia 23 września 2022
Dzień dobry, bardzo proszę o przytoczenie podstaw do zgłoszenia przemocy domowej, na ten moment psychicznej, zniesławienia, czy jest mozliwosc wniesienia do sądu o opuszczenie wspolnego miejsca zamieszkania przez jednego z członków rodziny? Najmłodsza osoba w niej, tj. syn 23 latek, znęca się nad matka i siostra w domu, doprowadzając do najgorszych wyzwisk, grożąc przy tym i poniżając mimo faktu, iz jest utrzymywany w domu finansowo przez matke.
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
Art. 207 kodeksu karnego [Znęcanie się] § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. KODEKS POSTĘPOWANIA KARNEGO Art. 275a. Nakaz okresowego opuszczenia lokalu mieszkalnego § 1. Tytułem środka zapobiegawczego można nakazać oskarżonemu o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej okresowe opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził. § 2. W postępowaniu przygotowawczym środek przewidziany w § 1 stosuje się na wniosek Policji albo z urzędu.
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Lasota Radca prawny (Od 2016)
Siwek, Szmit & Lasota Kancelaria Radców Prawnych
IX Wieków Kielc 16 lok. 2, 25-516 Kielce
Dzień dobry. Zgłasza się fakty, a Policja i Prokuratura są id ustalenia podstawy prawnej zgłoszenia. Nie ma obowiązku podawania paragrafów przy zgłoszeniu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.