Przemoc w rodzinie.

Pytanie z dnia 16 grudnia 2020

Dzień dobry,
jestem z mężem trochę ponad rok po slubie. Mamy 2 miesięczne dziecko. Uważam ze mąż znęca się nade mną psychicznie (awantury, kłótnie, wyzwiska, puszczanie przedmiotami). W jaki sposób mogę to udowodnić w sądzie?
Dodatkowo mamy wspólny kredyt na mieszkanie na 25 lat.
Aktualnie ja jestem na urlopie macierzyńskim ale wcześniej do 8 miesiąca ciąży pracowałam w zawodzie i zarabiałam około 3700 zł netto, mąż około 5500. Podczas awantur często wyrzuca mi ze to niby on nas utrzymuje, jakby moja pensja nie istniała mimo ze oboje co miesiąc pensje przelewamy na wspólne konto.
Jak rozwód wpływa na kredyt? Czy sąd jest w stanie wyznaczyć jaka kwotę ma spłacać każde z nas? Czy w przypadku niższych zarobków jest szansa ze sąd przydzieli alimenty mężowi na dziecko i na mnie.
Mieszkanie kupiliśmy wspólnie ale cały wkład i wykończenie był za pieniądze moich rodziców (udokumentowana darowizna na moje prywatne konto ) czy w takim wypadku przy podziale majątku sąd to uwzględni. W momencie wpływu darowizny byliśmy małżeństwem ze wspólnota majątkowa. I przelałam ja z mojego konta na nasze wspólne z którego wszystko opłacaliśmy. Bardzo proszę o poradę .

Dzień dobry. Przykro mi czytać o Pani trudnej sytuacji życiowej. Powinna Pani zabezpieczać dowody na przemoc psychiczną - np. nagrania, korespondencja pisemna, świadkowie. Orzeczenie rozwodu powoduje powstanie rozdzielności majątkowej, a to z kolei uprawnia do podziału majątku. Przy sądowym podziale majątku sąd dzieli tylko aktywa, nie dzieli pasywów, czyli kredytu. Rozliczenia z tego tytułu bywają czasami dosyć skomplikowane między małżonkami i wymagają wnikliwej analizy stanu faktycznego. Jeżeli udowodni Pani w sądzie rozkład pożycia małżeńskiego z wyłącznej winy męża, będzie Pani miała również roszczenie o alimenty na siebie. Pozdrawiam serdecznie i życzę siły.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 grudnia 2020 19:03 Zmodyfikowano dnia: 17 grudnia 2020 19:08 Obejrzało: 248 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.