Przeniesienie własności gospodarstwa rolnego.
Pytanie z dnia 05 lutego 2020
Witam, tata przepisał mi gospodarstwo rolne wraz z domem, pozostałe rodzeństwo nie chciało nic, wszyscy się odpisali, minęło już 5 lat, rodzeństwo chce ode mnie teraz działki, ciągle wszyscy mają jakiś problem. Czy teraz po 5 latach jest możliwość odrzucenia darowizny, czy jest jakiś sposób i mogłabym oddać to wszystko tacie? Jeśli nie to czy istnieje możliwość przepisania wszystkiego, ziemi wraz z domem na czworo rodzeństwa razem? Nie chciała bym dzielić działek każdemu osobno.
Mam jeszcze jedno pytanie w związku właśnie dzielenia działek, moja siostra zabrała mi mój akt własności ziemi, ponieważ chciała dowiedzieć się o przepisaniu przeze mnie dla niej działki i budowie domu, czy mając mój oryginał aktu własności ziemi, mogę się jej jakoś obawiać, czy ona może coś z tym zrobić bez mojej wiedzy?
Jakub Elegańczyk Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Jakub Elegańczyk
Cicha 4/3, 61-710 Poznań
Dzień dobry, Nie istnieje możliwość "odrzucenia" darowizny. Co do zasady, może Pani "z powrotem" darować gospodarstwo rolne tacie. Również co do zasady istnieje również możliwość darowania czy sprzedaży gospodarstwa rolnego Pani rodzeństwu razem, bez dzielenia nieruchomości. Jednakże z Pani pytania nie wynika, by rodzeństwo miało wobec Pani jakiekolwiek roszczenie (w sensie prawnym) o to, by im Pani to gospodarstwo rolne darowała lub sprzedała. Zakładam, że przez "akt własności ziemi" rozumie Pani akt notarialny - umowę darowizny, na podstawie której otrzymała Pani gospodarstwo rolne. Siostra, nie mając Pani pełnomocnictwa, nie może z tym dokumentem zrobić nic, co by zaszkodziło Pani prawu własności, np. nie może sprzedać nieruchomości. Kolejny wypis aktu notarialnego może Pani zawsze otrzymać od notariusza. Niemniej jednak zwracam uwagę, iż zgodnie z art. 276 Kodeksu karnego, kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Z wyrazami szacunku adw. Jakub Elegańczyk
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.