Przeniesienie własności nieruchomości na rodzica.

Pytanie z dnia 11 października

Witam serdecznie moje pytanie jest następujące mój tata zmarł 1993r mieszkanie jest notarialnie na tatę a teraz po latach chciałbym pomóc mamie aby notarialnie przepisać to z taty na mamę czy my jako dzieci oczywiście dziedziczymy to mieszkanie musimy coś podpisywać.
Proszę o informację zwrotną.
Z góry dziękuję bardzo.
Z poważaniem Adam

Witam. Skoro Pana tata zmarł w 1993r. i w chwili śmierci był właścicielem mieszkania, o którym Pan pisze dość ogólnie, to z chwilą śmierci Pana mama i dzieci Pana taty, czyli Pan i Pana rodzeństwo, nabyliście owo mieszkanie z mocy ustawy. Z dniem śmierci jesteście jego właścicielami w określonych udziałach, przy czym Pana mama ma nie mniej niż 1/4. By jednak móc wpisać się do KW, musicie przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie - wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Do wniosku trzeba załączyć akt zgonu ojca, akt małżeństwa z wdową (Pana mamą), akty urodzenia lub małżeństwa dzieci zmarłego. To wszystko musi być złożone w odpowiedniej ilości egzemplarzy - dla sądy oraz dla pozostałych spadkobierców (stron). Jeden z was to składa (wnioskodawca). Jak już sąd wyda postanowienie, to wtedy można przeprowadzić u notariusza zgody dział spadku i w ramach takiego działu (umowy) przekazać udziały nieodpłatnie na rzecz Pana mamy. Jakby co, to proszę pisać. Pozdrawiam, Krzysztof Nawrocki, adwokat

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 października 2024 15:14 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2024 15:14 Obejrzało: 25 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Aby przepisać mieszkanie na mamę, konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. W jego ramach sąd ustali, kto jest spadkobiercą i jaki udział w spadku mu przypada. Dopiero po zakończeniu postępowania spadkowego możliwe będzie przepisanie mieszkania na mamę. Proszę się ze mną skontaktować pod nr tel. 666864009 bądź e-mail: k.nagorska@knkkancelaria.pl, chętnie pomogę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 października 2024 15:56 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2024 15:56 Obejrzało: 24 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.