Przeniesienie własności nieruchomości z umową dożywocia.

Pytanie z dnia 05 września 2020

Witam, moja babcia posiada własnościowe mieszkanie. Jest to nieruchomość w spólnocie mieszkaniowej . Chciałaby przepisać mi je ( wnuczce)przed swoją śmiercią . Moje pytanie brzmi jak najlepiej to przepisać aby koszta przepisania były jak najniższe ? Oczywiście przepisanie z możliwością dożywotniego zamieszkiwania tam mojej babci .

Istnieją dwie sensowne możliwości. Po pierwsze, dokonanie w formie aktu notarialnego darowizny własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z ustanowieniem służebności dożywocia. Po drugie, zawarcie umowy quasi dożywocia, w której własność prawa zostanie przeniesiona w zamian za opiekę i prawo do korzystania z lokalu. Pierwsze rozwiązanie jest jasne i klarowane i to jest jego zaleta. Kosztem będzie sporządzenie aktu notarialnego oraz wpis do księgi wieczystej. Nie powstanie podatek od spadku, jeżeli darowizna zostanie zgłoszona do US w terminie 6 miesięcy do dnia jej dokonania. Darowiznę zgłasza się na formularzu SD-Z2. Minusem tego rozwiązania jest to, że spadkobiercy babci będą mieli do Pani roszczenie o zachowek. Drugie rozwiązanie opiera się na zasadzie swobody umów. Nie można zawrzeć umowy dożywocia w zakresie przeniesienia prawa do lokalu (w grę wchodzi tylko własność), ale sądy wypowiadały się, że taka umowa jest dopuszczalna jako nienazwana. W tej sytuacji koszt stanowi sporządzenie aktu notarialnego i wpis do księgi wieczystej. W przeciwieństwie do służebności umową ta będzie wiązała się jeszcze z obowiązkiem opieki. Nie powstanie jednak wobec Pani roszczenie o zachowek. Prawo do lokalu uzyska Pani bowiem odpłatnie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 września 2020 12:24 Zmodyfikowano dnia: 7 września 2020 12:24 Obejrzało: 450 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry darowizna nieruchomości musi być w formie aktu notarialnego. Można ew. sporządzić testament W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 września 2020 13:28 Zmodyfikowano dnia: 7 września 2020 13:28 Obejrzało: 450 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.