Przyspieszenia wniosku o zabezpieczenie finansowe

Pytanie z dnia 20 stycznia 2020

Dzień dobry,

Piszę w sprawie przyspieszenia wniosku o zabezpieczenie finansowe które było złożone wraz z pozwem o alimenty. Pozew był składany ponad 3 tygodnie temu I nadal żadne działania nie zostały podjęte. Z powodu braku finansów do życia I wydatków związanych ze szkołą, studniówką itp chciałabym przyspieszyć rozpatrzenie wniosku, a z tego co wiem sąd ma około tygodnia do rozpatrzenia. Czy jest jakaś możliwość złożenia skargi czy ponaglenia?  

Z góry dziękuję za odpowiedź 

Zofia 


Dzień dobry. Proszę napisać pismo do przewodniczącego wydziału z podaniem sygnatury akt sprawy z prośbą o niezwłoczne rozpoznanie Pani wniosku.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 stycznia 2020 14:23 Zmodyfikowano dnia: 20 stycznia 2020 14:23 Obejrzało: 295 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, stosownie do art 737 kodeksu postępowania cywilnego: "Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku". Termin wskazany w tym przepisie ma jednak charakter instrukcyjny. Niewydanie albo wydanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia z naruszeniem ustawowego terminu (7 dni) nie stanowi automatycznie przewlekłości postępowania. Odnośnie samej skargi na przewlekłość postępowania istnieje dosyć ugruntowane stanowisko, że skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy - nastąpiła przewlekłość postępowania - wnosi się w toku postępowania w sprawie. Przez "tok postępowania w sprawie" należy rozumieć "postępowanie co do istoty sprawy", a nie postępowanie incydentalne (uboczne) w stosunku do roszczenia głównego. Mówiąc prościej - skarga mogłaby dotyczyć przewlekłości w sprawie o rozwód, a nie w sprawie o zabezpieczenie (sprawy odrębnej). To oznacza że skarga na przewlekłość postępowania incydentalnego (odrębnego) jest niedopuszczalna. Niezachowanie terminu do rozpoznania wniosku może jednak narażać uprawnionego na szkodę związaną z późniejszym wykonaniem tytułu zabezpieczającego, co może powodować odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa. Zatem w razie wykazania szkody powstałej wskutek braku terminowego wydania postanowienia sądu w przedmiocie zabezpieczenia - będzie można dochodzić należnych roszczeń odszkodowawczych.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 stycznia 2020 15:37 Zmodyfikowano dnia: 20 stycznia 2020 15:37 Obejrzało: 294 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.