Przystąpienie do licytacji komorniczej mieszkania z lokatorem.

Pytanie z dnia 24 stycznia 2023

Dzień dobry, czy chciałabym przystąpić do licytacji mieszkania w drodze licytacji komorniczej. Jednakże bardzo obawiam się, że wpadnę w sytuację bez wyjścia np z lokatorem, a który nie chce się wyprowadzić. Jakie również są niebezpieczne roszczenia będąca wpisane w Ksiegach Wieczystych, a czy np roszczenia z tytułu Zus są tak samo kasowane jak brak spłaty hipoteki?

W przypadku sprzedaży komorniczej obciążenia wpisane do księgi wieczystej co do zasady wygasają, w szczególności wygasają hipoteki, także przymusowe ustanowione przez ZUS i organy skarbowe. Istotnym ryzykiem jest faktycznie lokator, ponieważ aktualnie utrudniona i długotrwała jest eksmisja takiej osoby, z czym trzeba się liczyć.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 stycznia 2023 07:59 Zmodyfikowano dnia: 25 stycznia 2023 07:59 Obejrzało: 146 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej pozwala na szybsze przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest bowiem tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności. Nie zmienia to jednak faktu, że eksmisja lokatora z różnych względów może się przeciągnąć. 2. Co do zasady, wszelkie obciążenia, które zostały wpisane do KW nieruchomości, w efekcie licytacji - wygasają (w tym hipoteki przymusowe ustanowione np. przez ZUS). Niebezpieczeństwo, na które należy uważać, to hipoteka przymusowa, która została wpisana do KW już po wydaniu postanowienia o przysądzeniu własności, ale jeszcze przed jego prawomocnością i ujawnieniem nowego właściciela w KW. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 stycznia 2023 22:52 Zmodyfikowano dnia: 25 stycznia 2023 22:52 Obejrzało: 141 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.