Pytanie z dnia 03 marca 2018

Pytanie dotyczy odrzucenia spadku w celu przekazania udziału spadkowego pozostałym spadkobiercom w terminie do 6-ciu m-cy.
Sytuacja jest taka: spadek po zmarłym przypada mamie (małżonce spadkodawcy) oraz czwórce ich dorosłych dzieci (które wszystkie nie mają dzieci). Zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego (nie ma testamentu) 1/4 przypada mamie (żonie zmarłego) i po 3/16 każdemu z dzieci.
1. Czy jeżeli jedno z dzieci odrzuci spadek (a nie ma zstępnych), to przypadnie on do podziału wyłącznie dla pozostałych osób z pierwszej grupy dziedziczenia (czyli dla mamy i pozostałej trójki rodzeństwa), czy też przechodzi on na "dalsze" grupy spadkowe?
2. Czy jeżeli cała czwórka dzieci (bez zstępnych) odrzuciłaby spadek po ojcu, to całość dziedziczyłaby ich mama (małżonka zmarłego)?
3. Czy, gdyby jak w pytaniu pkt.2, po odrzuceniu spadku przez wszystkie dzieci, całość dziedziczyła mama, to po jej śmierci całość majątku (czyli także ta część po ojcu, którą odrzucili) przypada ustawowo czwórce jej dzieci?
4. czy jest jakiś inny prosty sposób na przekazanie przez dzieci spadku po zmarłym ojcu mamie-żonie zmarłego?

Dzień Dobry, na przedstawione pytania odpowiedź brzmi następująco: 1) Zgodnie z art. 1020 k.c., w sytuacji odrzucenia spadku przez spadkobiercę zostaje on wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Jeżeli taka osoba nie ma zstępnych, odpowiednio zwiększone udziały spadkowe przypadają pozostałym osobom z I grupy dziedziczenia, czyli małżonkowi oraz pozostałym dzieciom spadkodawcy (dziedziczą oni w częściach równych, czyli w tym wypadku zarówno małżonka jak i dzieci spadkodawcy po ¼). W przypadku, gdy wszystkie dzieci spadkodawcy odrzuciły spadek każde z nich jest traktowane tak, jakby nie dożyło otwarcia spadku. Wobec tego, że nie pozostawili także zstępnych, zgodnie z art. 932 k.c. powołani do spadku są małżonek i rodzice spadkodawcy (żona spadkodawcy dziedziczy ½, każde z rodziców po ¼). 2) Wcześniejsze odrzucenie spadku przez dzieci spadkodawcy i fikcja prawna niedożycia otwarcia spadku nie rozciąga się na późniejsze sytuacje. Wobec tego, w przypadku późniejszej śmierci matki, która nie pozostawiła testamentu, dzieci jako spadkobiercy I grupy dziedziczą po niej w pierwszej kolejności – możliwe jest wówczas odziedziczenie elementów majątku pochodzących ze spadku ojca, który został wcześniej odrzucony. 3) Aby spadkobiercy mogli rozporządzać przypadającymi im udziałami spadku (czyli np. dokonać przekazania spadku na innego spadkobiercę, tu - mamie), konieczne jest dokonanie stwierdzenia nabycia spadku, czyli urzędowego poświadczenia, że wskazane w tym poświadczeniu osoby są spadkobiercami oraz posiadają prawo do ułamkowo wskazanej wartości masy spadkowej. Gdy zostanie sporządzone poświadczenie dziedziczenia, można następnie przystąpić do działu spadku, w tym przekazania spadku na innego spadkobiercę, czyli np. mamę. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt. Pozdrawiam, Krzysztof Lange.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 marca 2018 13:57 Zmodyfikowano dnia: 5 marca 2018 13:57 Obejrzało: 491 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.