Pytanie z dnia 16 października 2018
Pytanie:
Właściciel kupił mieszkanie w 2012 r. z bonifikatą 80% od gminy.
W związku z tym pojawił się zapis w KW:
WIERZYTELNOŚCI MOGĄCE POWSTAĆ Z WYNIKAJĄCEGO Z ART. 68 UST. 2 USTAWY Z DNIA 21 SIERPNIA 1997 ROKU O GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI /TEKST JEDNOLITY DZ. U. NR 102, Z 2010 ROKU POZ. 651 ZE ZM./ OBOWIĄZKU ZWROTU: - KWOTY RÓWNEJ UDZIELONEJ BONIFIKACIE, OKREŚLONEJ W § 5 UMOWY STANOWIĄCEJ PODSTAWĘ NINIEJSZEGO WPISU PO JEJ WALORYZACJI, -ODSETEK ZA OPÓŹNIENIE W WYSOKOŚCI USTAWOWEJ, NALEŻNYCH OD DNIA WYMAGALNOŚCI OKREŚLONEGO W WEZWANIU ŻĄDAJĄCYM ZWROTU, SKIEROWANYM DO OSOBY ZOBOWIĄZANEJ DO ZWROTU UDZIELONEJ BONIFIKATY, W TYM TAKŻE DO KAŻDOCZESNEGO WŁAŚCICIELA NINIEJSZEJ NIERUCHOMOŚCI LOKALOWEJ JAKO DŁUŻNIKA RZECZOWEGO, Z OSTATECZNYM TERMINEM ZAPŁATY WYNOSZĄCYM 15 LAT OD DNIA ZAWARCIA NINIEJSZEJ UMOWY, -ZASĄDZONYCH KOSZTÓW POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO I KOSZTÓW POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO.
1. Czy wedle tej ustawy właściciel nie może sprzedaż mieszkania przez 5 lat czy przez 10 lat, by nie musieć oddawać bonifikaty?
2. Czy zapłata należności może przejść na kupującego?
3. Czy, jeśli powyższy wpis się przedawnił, można usunąć go z KW? Czy jedynie dopisać do KW informacje, że powyższy wpis jest już przedawniony?
Bartłomiej Skiba Radca prawny (Od 2010)
Kancelaria Radcy Prawnego Bartłomiej Skiba
Suraska 1 lok. 101, 15-093 Białystok
Ad. 1 Okres zakazu zbywania nieruchomości nabytej od gminy z bonifikatą zależy oo rodzaju nieruchomości - w przypadku lokali mieszkalnych jest to 5 lat od daty nabycia a w przypadku pozostałych 10 lat. Oczywiście ustawa przewiduje wyjątki od tej zasady. W przypadku opisanym w pytaniu jest to mieszkanie więc zakaz wynosi 5 lat i po ich upływie można sprzedać mieszkanie bez utraty bonifikaty. Ad. 2 Wierzytelność gminy w postaci prawa żądania zwrotu udzielonej bonifikaty zabezpieczona jest hipoteką. Zbycie nieruchomości nie powoduje wygaśnięcia hipoteki więc nowy nabywca odpowiada za wierzytelność zabezpieczoną hipoteką wyłącznie rzeczowo i gmina może go wezwać do zapłaty kwoty odpowiadającej udzielonej bonifikacie co wynika z zacytowanej treści wpisu w KW Ad. 3 Jeżeli minęło 5 lat od nabycia lokalu mieszkalnego to roszczenie gminy o zwrot bonifikaty wygasło. W celu wykreślenia hipoteki trzeba zwrócić się do gminy ta wydała zgodę na wykreślenie hipoteki. Następnie trzeba złożyć do sądu wniosek o wykreślenie hipoteki załączając zgodę gminy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.