Pytanie z dnia 16 października 2018

Pytanie:
Właściciel kupił mieszkanie w 2012 r. z bonifikatą 80% od gminy.

W związku z tym pojawił się zapis w KW:
WIERZYTELNOŚCI MOGĄCE POWSTAĆ Z WYNIKAJĄCEGO Z ART. 68 UST. 2 USTAWY Z DNIA 21 SIERPNIA 1997 ROKU O GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI /TEKST JEDNOLITY DZ. U. NR 102, Z 2010 ROKU POZ. 651 ZE ZM./ OBOWIĄZKU ZWROTU: - KWOTY RÓWNEJ UDZIELONEJ BONIFIKACIE, OKREŚLONEJ W § 5 UMOWY STANOWIĄCEJ PODSTAWĘ NINIEJSZEGO WPISU PO JEJ WALORYZACJI, -ODSETEK ZA OPÓŹNIENIE W WYSOKOŚCI USTAWOWEJ, NALEŻNYCH OD DNIA WYMAGALNOŚCI OKREŚLONEGO W WEZWANIU ŻĄDAJĄCYM ZWROTU, SKIEROWANYM DO OSOBY ZOBOWIĄZANEJ DO ZWROTU UDZIELONEJ BONIFIKATY, W TYM TAKŻE DO KAŻDOCZESNEGO WŁAŚCICIELA NINIEJSZEJ NIERUCHOMOŚCI LOKALOWEJ JAKO DŁUŻNIKA RZECZOWEGO, Z OSTATECZNYM TERMINEM ZAPŁATY WYNOSZĄCYM 15 LAT OD DNIA ZAWARCIA NINIEJSZEJ UMOWY, -ZASĄDZONYCH KOSZTÓW POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO I KOSZTÓW POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO.

1. Czy wedle tej ustawy właściciel nie może sprzedaż mieszkania przez 5 lat czy przez 10 lat, by nie musieć oddawać bonifikaty?

2. Czy zapłata należności może przejść na kupującego?

3. Czy, jeśli powyższy wpis się przedawnił, można usunąć go z KW? Czy jedynie dopisać do KW informacje, że powyższy wpis jest już przedawniony?

Ad. 1 Okres zakazu zbywania nieruchomości nabytej od gminy z bonifikatą zależy oo rodzaju nieruchomości - w przypadku lokali mieszkalnych jest to 5 lat od daty nabycia a w przypadku pozostałych 10 lat. Oczywiście ustawa przewiduje wyjątki od tej zasady. W przypadku opisanym w pytaniu jest to mieszkanie więc zakaz wynosi 5 lat i po ich upływie można sprzedać mieszkanie bez utraty bonifikaty. Ad. 2 Wierzytelność gminy w postaci prawa żądania zwrotu udzielonej bonifikaty zabezpieczona jest hipoteką. Zbycie nieruchomości nie powoduje wygaśnięcia hipoteki więc nowy nabywca odpowiada za wierzytelność zabezpieczoną hipoteką wyłącznie rzeczowo i gmina może go wezwać do zapłaty kwoty odpowiadającej udzielonej bonifikacie co wynika z zacytowanej treści wpisu w KW Ad. 3 Jeżeli minęło 5 lat od nabycia lokalu mieszkalnego to roszczenie gminy o zwrot bonifikaty wygasło. W celu wykreślenia hipoteki trzeba zwrócić się do gminy ta wydała zgodę na wykreślenie hipoteki. Następnie trzeba złożyć do sądu wniosek o wykreślenie hipoteki załączając zgodę gminy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 października 2018 10:07 Zmodyfikowano dnia: 17 października 2018 10:07 Obejrzało: 266 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.