Pytanie z dnia 29 października 2016

Pytanie: Zarząd Wspólnoty posiadał uchwałę na wykonanie remontu bloku na kwotę około 95 tysięcy. Podpisał umowę z firmą remontową na kwotę 157 tysiecy i dodatkowo aneks na kwotę 45 tysięcy, bez uchwały. Czy w tym wypadku umowa jest ważna?

Zarząd podejmuje czynności zwykłego zarządu samodzielnie. Jeżeli natomiast czynność przekracza czynność zwykłego zarządu, potrzebna jest uchwała właścicieli lokali, w której wyrażona zostanie zgoda na podjęcie takiej czynności oraz udzielone zostanie zarządowi pełnomocnictwo do zawierania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Remont bloku to moim zdaniem czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Zatem bez uchwały właścicieli lokali wyrażającej zgodę na podpisanie umowy z firmą remontową na kwotę 157 tys. i 45 tys. , zarząd nie mógł takiej umowy podpisać i w związku z tym umowa jest nieważna.

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 października 2016 13:54 Obejrzało: 198 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień Dobry, Do dokonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała oraz następnie pełnomocnictwo udzielone zarządowi wspólnoty na podstawie podjętej uchwały. Dokonując czynności prawnej na podstawie pełnomocnictwa zarząd może działać tylko w jego granicach. Zgodnie bowiem z art. 103. Par. 1 Kodeksu Cywilnego: „Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta”. W opisanym przez Pana/Panią przypadku zarząd przekroczył zakres pełnomocnictwa. Jeżeli więc wspólnota nie wyda nowej uchwały zatwierdzającej zawartą z firmą budowlaną umowę, to umowa będzie nieważna. Zgodnie z art. 103. Par.2 Kodeksu Cywilnego: „Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu” Co więcej jeżeli firma budowlana nie wiedziała o przekroczeniu umocowania ze strony zarządu będzie mogła pozwać członków zarządu o naprawienie szkody z tym związanej. Zgodnie z art. 103. Par.3 Kodeksu Cywilnego: „W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.”

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 listopada 2016 22:28 Obejrzało: 194 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.