Pytanie z dnia 02 czerwca 2015
Razem z 202 jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej niezwiązanej z lokalami. Aby sprawniej nią zarządzać powołaliśmy stowarzyszenie. Wiem, że zarzadzanie przez stowarzyszenie jest nie do końca zgodne z prawem bo nie jest ono współwłaścicielem gruntu.
Czy jak przekażemy mu darowizną część udziałów w prawie, to czy umożliwi to skuteczne zarzadzanie jeśli oczywiście współwłaściciele podejmą taką uchwałę i czy do tego potrzeba zgody 100% współwłaścicieli?
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Oczywiście mogą Państwo przekazać swoje udziały stowarzyszeniu. Nie jest tu wymagana zgoda 100% współwłaścicieli, bo to każdy z Was z osobna musi przekazać stowarzyszeniu swój udział w nieruchomości. Zapewne pochłonie to znaczne koszty u notariusza. Wystarczyłoby umocowanie przez współwłaścicieli jednej lub kilku osób do zarządzania nieruchomością, najlepiej pełnomocnictwem notarialnym. Po ilości współwłaścicieli wnioskuję, że chodzi o bardzo małe udziały (powierzchnie gruntu przypadające na jedną osobę) dlatego doradzałbym rozważyć czy lepienie sprzedać tej nieruchomości lub skomasować w rękach jednej lub kilku osób, poprzez darowizny lub zakup udziałów. Skupienie w swoim ręku udziału ponad 50% pozwoli już na efektywne zarządzanie nieruchomością przez taką osobę. Zwracam uwagę, że w razie śmierci jakiegoś współwłaściciela jego udział będzie podlegał dalszemu podziałowi, co zwiększy ilość współwłaścicieli i jeszcze bardziej utrudni zarządzanie. W razie braku zgody sąd może ostatecznie przyznać komuś zarząd nad nieruchomością, na wniosek współwłaściciela/li.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.