Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych a zasiedzenie
Pytanie z dnia 13 kwietnia 2019
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych w kontekscie wniosku o zasiedzenie.
Witam serdecznie.
Moje pytanie dotyczy jednolitej, obowiązującej na chwilę obecną( z powołaniem oczywiście na konkretne wyroki SN) obowiązującej wykładni dotyczącej jak w temacie Rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych w kontekscie wniosku o zasiedzenie.
Przedstawiam sytuację:
Jestem współwłaścicielem w części ułamkowej 1/24 nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym położonym na trzech działkach ewidencyjnych przypożądkowanych konkretnym numerom. W Księdze Wieczystej jako właściciele zarówno gruntu jak i budynku figurują moi prapradziadkowie a także ja gdyż po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym w 2016r. jedynie ja się do Księgi Wieczystej wpisałem natomiast dopiero w roku 2019( innymi słowy w Księdze Wieczystej figuruje Ja i nieżyjący właściciele- moi prapradziadkowie)
Postepowanie spadkowe zostało przeprowadzone tylko i wyłącznie z takiego powodu, że było konieczne do złożenia wniosku o zasiedzenie przez kilku uczestników tego postępowania- są to osoby z drugiej lini spadkobierców właścicieli tej kamienicy, z mojej lini zostałem jedynie ja!( dokładnie 11 nie wiem dlaczego skoro jestem współwłaścicielem w 1/24 nie ma 24 uczestników sprawy o zasiedzenie), napewno kilku uczestników postępowania o zasiedzenie z tych 11 nie bierze w nim udziału mimo prawidłowego powiadomienia gdyż nie są zaintresowani tym postępowaniem- ja jestem i to bardzo gdyż tylko ja na chwilę obecną zamieszkuję tą kamienice i tylko ja z żyjących! wspólwłaścicieli widnieje w Księdze Wieczystej!
Moje zasadnicze pytanie brzmi...
1) Czy jeśli wnioskodawcy wniosku o zasiedzenie ( niezależnie od tego czy spełnili wszystkie przesłanki niezbędne do zasiedzenia- jest ich wielu a ja sam) wygrają ze mną to postępowanie o zasiedzenie to pomimo tego, że jestem wpisany w księge wieczystą i prawnym współwłaścicielem nieruchomości przejmą władanie nad całą kamienicą? przypominam, iż na chwilę obecną jedynie ja jestem jej użytkownikiem.
2)Innymi słowy czy księga wieczysta według obowiązującego stanu prawnegu jest silniejsza od zasiedzenia? I co się stanie jeśli prawnie( w Księdze Wieczystej jestem właścicielem a faktycznie (zasiedzenie) przestanę nim być
3) Czy gdybym w przypadku przegranej sprawy o zasiedzenie złożył wniosek o wpis do księgi wieczystej pozostałych współwłaścicieli to powstrzymało by zasiedzenie?
Innymi słowy czy wpis w księdze wieczystej chroni mnie przed zasiedzeniem całej kamienicy
Z poważaniem Tomasz
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.