rezygnacja z członka zarządu spółki

Pytanie z dnia 09 stycznia 2019

Dzień dobry,
Spółka z o o (3 wspólników w tym ja) powstała pod koniec 06.2017.
Pod koniec 10.2017 złożyłem rezygnację z członkostwa w zarządzie do wiadomości pozostałych członków zarządu w formie e-mail z pismem w załączeniu.
Do dziś widnieję jako członek zarządu.
Pozostali członkowie nie złożyli sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności oraz uchwały zgromadzenia wspólników o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2017 rok. Ostatnio otrzymałem powiadomienie z sądu o grzywnie 1000 zł w przypadku niedostarczenia w/w dokumentów w ciągu 7 dni.

Złożyłem wyjaśnienie w formie pisemnej, w którym to wskazałem iż od 10.2017 nie jestem członkiem zarządu, dokumentując to oryginałem pisma oraz napisałem, że poinformowałem pozostałych członków wysyłając do nich wiadomość e-mail.

Teraz osoba obecna w zarządzie żąda ode mnie złożenia podpisów pod pismami, których jeszcze nie widziałem. Czy w tym przypadku jest to konieczne?

Dzień dobry, oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu nie wymaga formy pisemnej. Tym samym, należy uznać, że zostało ono złożone skutecznie w październiku 2017 roku. Odwołany członek zarządu powinien zwrócić się z pismem do sądu rejestrowego przechowującego akta rejestrowe spółki, aby w trybie art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd zobowiązał nowy zarząd spółki do zgłoszenia zmian dotyczących składu osobowego zarządu. Do pisma należy dołączyć oświadczenie o rezygnacji. Sąd powinien wezwać zarząd do zgłoszenia zmian, pod rygorem zastosowania grzywny. Sąd może też z urzędu dokonać zmian składu osobowego zarządu, o ile dołączone do pisma odwołanego członka zarządu dokumenty będą dowodziły, iż faktycznie doszło do zmiany składu osobowego w zarządzie. Nie powinien Pan ponosić żadnej odpowiedzialności za działania zarządu spółki po ustaniu członkostwa w zarządzie. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 stycznia 2019 16:32 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2019 16:32 Obejrzało: 1129 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jako osoba nieuprawniona do reprezentacji nie powinno się nic podpisywać w imieniu spółki. W takiej sytuacji zasadnym byłoby złożyć pismo do KRS z wnioskiem o zmianę informacji w zakresie składu zarządu z urzędu, z uwagi na jego niezgodność z rzeczywistością. Od grzywny można się odwołać o ile nie upłynął termin do złożenia skargi/zażalenia. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 stycznia 2019 19:59 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2019 19:59 Obejrzało: 1129 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.