Roszczenie o zachowek.

Pytanie z dnia 20 grudnia 2024

Witam, mam problem z zachowkiem. Żona spadkodawcy pominięta w testamencie żąda ode mnie wysokiego zachowku. Ta osoba jest już w wieku emerytalnym (70+), a wcześniej była długo na rencie (ma lub miała orzeczenie o niepełnosprawności z dawnych lat). Po zmarłym dostała teraz wysoką rentę rodzinną, kilka razy wyższą od jej wcześniejszego świadczenia z ZUS. Jej widoki na przyszłość wyraźnie się poprawiły.
1. Czy należy jej się zachowek w wysokości 2/3 udziału jako niepełnosprawnej pomimo, że przeszła już na emeryturę, a teraz dostała dużo wyższą rentę rodzinną i jej widoki na przyszłość znacząco się poprawiły?
2. Jaka jest możliwość niezapłacenia zachowku powołując się na zasady współżycia społecznego? Osoba uprawniona do zachowku odmawia wpuszczenia mnie do mieszkania po zmarłym ojcu, którego połowa wchodzi w skład majątku spadkowego, oskarżyła mnie fałszywie o przestępstwo z art. 212 kk, a później akt oskarżenia wycofała z sądu. Jednocześnie sama wielokrotnie mnie zniesławiła. Czy to może być podstawą do niezapłacenia zachowku? Jakie przepisy prawa to regulują?

Dzień dobry, sprawa wymaga pogłębionej analizy, zatem odpowiedź na postawione pytania nie jest tak oczywista jakby mogło się wydawać. Zapraszam do kontaktu: https://zs-kancelaria.com/dane-kontaktowe-ps/

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 grudnia 2024 12:05 Zmodyfikowano dnia: 23 grudnia 2024 12:05 Obejrzało: 36 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.