Roszczenie wykupienia gruntu z art 231 kc.
Pytanie z dnia 16 maja 2021
Czy są spełnione przesłanki o wystąpienie z roszczeniem wykupu gruntu z tyt.art.231 kc ( w świetle obowiązującego orzecznictwa ) w następującej sytuacji:
Odziedziczyłam po mojej mamie działkę zabudowaną, na której stoi dom, wcześniej moja mama otrzymała ją od swojej mamy ( „dom wybudowany na wspólnych placach za zgodą współwłaścicieli” ) po postępowaniu spadkowym okazało się, że częściowo stoi on na działce sąsiada. Czy w tej sytuacji można wystąpić z roszczeniem o wykup gruntu?
Z jakimi kosztami (orientacyjnie ) wiąże się takie postępowanie ( oprócz oczywiście kwoty, którą należy zapłacić właścicielowi gruntu ) ?
koszty złożenia wniosku ( do wartości 7500 zł - 400 zł )
koszty postępowania sądowego? Jakie ?
rzeczoznawcy- czy zawsze sąd go powołuje?
Geodety -czy również jest konieczny jeśli działka jest określona? Czy sąd wyznacza geodetę, czy też można samemu dokonać podziału działki?
Czy można wystąpić do sądu również o wykup tej części działki, na ktorej nie stoi bezpośrednio dom, ale już straciła znaczenie dla właściciela?
Koszty aktu notarialnego
Czy możliwe jest wszczęcie takiego postępowania jeśli właściciele gruntu są nieznani? Jaka jest procedura?
Dzień dobry żądanie będzie zasadne jeśli wartość budynku znacznie przewyższa wartość gruntu. Dodatkowo musi Pan udowodnić samoistne posiadanie w dobrej wierze. Rzeczoznawca będzie konieczny w przypadku sporu co do wartości nieruchomości. Geodeta jako biegły bezie rozstrzygał ewentualny spór co do granic. Postępowanie będzie wymagało określenia właścicieli gruntu podlegającego wykupowi. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. radca prawny A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.