Rozdzielność majątkowa i podział majątku wspólnego.
Pytanie z dnia 05 stycznia 2021
Małżeństwo ma ustanowioną w trakcie trwania małżeństwa rozdzielność majątkową, ale nie został dokonany podziału ich wspólnego majątku i trwa ustrój umownej wspólności.
Czy pieniądze pożyczone mężowi przez żonę, z jej prywatnego majątku, trafią do jego prywatnego majątku czy do umownej wspólności?
Rozumiem, że gdyby taka pożyczka miała miejsce przed ustanowieniem rozdzielczości majątkowej, pożyczone przez męża od żony pieniądze stanowiłyby majątek wspólny.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, w każdym przypadku, gdyby była to pożyczka żony dla męża, byłby to majątek osobisty. Pożyczka ma to do siebie, że trzeba ją zwrócić. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Niezależnie od tego czy pożyczka z majątku osobistego żony nastąpi przed ustanowieniem rozdzielności majątkowej czy po jej ustanowieniu - pieniądze uzyskane na jej podstawie trafią do majątku osobistego męża. Pieniądze uzyskane na podstawie pożyczki z majątku osobistego nie mogą trafić do majątku wspólnego, mogą zostać tam jedynie przeniesione np. ma podstawie umowy rozszerzającej wspólność małżeńską. Żona dokonałaby bowiem pożyczki po części na swoją rzecz, co jest niedozwolone. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.