Rozporządzenie na wypadek śmierci.

Pytanie z dnia 21 marca 2021

Od roku 1992 jesteśmy małżeństwem, w 1997 roku rodzice męża przekazali mężowi gospodarstwo rolne w formie darowizny. W akcie notarialnym jest tylko zaznaczone, że maż jest żonaty. Mamy trzech synów. Chciała bym się dowiedzieć czy w razie gdyby mąż zmarł zanim przepisze to gospodarstwo na któregoś z synów ja mogę to zrobić po jego śmierci?

Dzień dobry. 1. Z opisu sprawy wynika, że darowizna dokonana na rzecz męża w trakcie trwania małżeństwa weszła do jego majątku osobistego, a nie do Państwa majątku wspólnego. 2. W związku z powyższym, w przypadku śmierci Pani męża gospodarstwo rolne wejdzie w całości w skład spadku po nim i będzie podlegać dziedziczeniu ustawowemu. Jeżeli nie zostanie sporządzony testament (albo umowa przekazania gospodarstwa następcy), to spadkobiercy staną się współwłaścicielami gospodarstwa w udziałach proporcjonalnych do udziałów w spadku. W sytuacji, w której macie Państwo troje dzieci - udziały Pani oraz każdego z Pani dzieci będą wynosiły 1/4 spadku każdy. 3. Po stwierdzeniu nabycia spadku (tzn. ustalenia udziałów) spadkobiercy będą mogli przeprowadzić postępowanie o dział spadku. W ramach tego postępowaniu będzie Pani mogła przekazać swój udział (1/4) innemu spadkobiercy w zamian za spłatę. Poza działem spadku będzie Pani mogła także dokonać darowizny swojego udziału na dowolną osobę. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 marca 2021 17:19 Zmodyfikowano dnia: 21 marca 2021 17:28 Obejrzało: 406 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Po śmierci męża zarówno Pani, jak i synowie odziedziczą udział w spadku do po mężu. Co więcej, odziedziczenie gospodarstwa rolnego wymaga spełnienia dodatkowych warunków przez spadkobierców np. stałej pracy bezpośrednio przy produkcji rolnej w chwili śmierci spadkodawcy. W Pani przypadku należałoby rozważyć rozporządzenie gospodarstwem rolnym jeszcze za życia męża lub na wypadek śmierci (np. w formie testamentu).

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 marca 2021 19:06 Zmodyfikowano dnia: 21 marca 2021 19:06 Obejrzało: 401 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.