Rozwód i podział majątku po rozwodzie
Pytanie z dnia 30 listopada 2018
Witam . 10 lat temu wyjechałam do Japoni zostawiając w Polsce mieszkanie komunalne , prace i przeniosłam awoje centrum życiowe tam. Z racji mieszkania za granicą straciłam mieszkanie , w tej chwili wróciłam do kraju i chce rozwodu z mężem . Problem jest w tym że mąż nie dał mi ani grosza i nasz wspolny 10 lerni majątek ktory uzbieralismy zostawił dla siebie , rozwodu nie podpisze bo ne bede miala mozliwosci czegokolwiek odzyskac . Co mohe zrobić w takiej sytuacji ? Mam 40 lat i zostalam bez niczego ..
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, podział majątku co do zasady przeprowadza się po rozwodzie lub po wcześniejszym ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Proszę sprecyzować czy związek małżeński zawarła Pani w Polsce czy w Japonii ? Z Polakiem ? Gdzie znajduje się Państwa majątek wspólny i co wchodzi w jego skład ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Lasota Radca prawny (Od 2016)
Siwek, Szmit & Lasota Kancelaria Radców Prawnych
IX Wieków Kielc 16 lok. 2, 25-516 Kielce
Witam. Rozwód nie zależy od zgody obu małżonków i nie polega na spisaniu wspólnego oświadczenia. Wymagana jest droga sądowa i jeżeli sąd stwierdzi trwały i zupełny rozkład pożycia to orzeknie rozwód. Jeżeli chodzi o majątek to niej jest on rozliczany w sprawie o rozwód lecz należy wnieść po rozwodzie do sądu dodatkowy wniosek o podział majątku wspólnego małżonków. W takiej sytuacji, jaką Pani opisuje istnieje podstawa do żądania ustalenia, że to Pani w większości się przyczyniła do wzrostu majątku i wobec twego należy się on w znaczącej większości Pani (udziały nie muszą wynosić fifty-fifty). Podział majątki może nastąpić w ten sposób, iż albo dochodzi do rozdzielenia jego składników pomiędzy małżonków według wartości rzeczy i wielkości udziałów małżonka lub jeden z małżonków przejmuje całość ze spłatą drugiego małżonka. Jeżeli nie byłoby możliwości skorzystania z żadnego z nich wówczas majątek zostaje sprzedany, a uzyskana zapłata podzielona pomiędzy małżonków.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.