rozwód,podział majątku po rozwodzie
Pytanie z dnia 14 marca 2019
Witam.
Biorę rozwód z żoną. Ona chce po rozwodzie abym jej spłacił połowę domu ale nie ma do niego prawa poniewaz jest tylko na mnie. Ma prawo tylko do tego co sie razem dorobilismy w malzenstwe. A wiec bralismy kredyt który tylko ja spłacałem na góre domu nie dla nas a córek. Wyprowadzam sie z domu po rozwodzie wiec pytanie czy musze jej oddac polowe teraz tego co poszlo z kredytu na ta gore? Dodam, ze nie stac mnie na to. Mam inne wydatki. A spłacam jezszcze kredyt w wysokosci 970 zlotych. Wynajem mieszkania 1 tysiac zlotych oraz dziecko w drodze. Suma jaka wzielismy to 40 tysiecy kiedys.
I czy jesli ona tam bedzie mieszkac to czy ma prawo zadac odemnie pieniedzy za to rowniez?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, przy podziale majątku żona będzie mogła dochodzić zwrotu nakładów z majątku wspólnego i osobistego na Pana majątek osobisty. Pan nie musi sie zgadzać, żeby żona została w Pana domu, a jeśli się już zgodę Pan wyrazi, może to zrobić za odpłatnością. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Skoro spłacaliście kredyt w trakcie wspólności ustawowej, to nie ma znaczenia, kto to robił fizycznie, chyba że dokonał tego Pan z majątku osobistego, co trzeba udowodnić. Co do zasady pieniądze na spłaty pochodziły z majątku wspólnego. Nie ma znaczenia, czy nakłady były dokonane dla córek, czy na jakikolwiek inny cel. Istotne jest, czy zwiększyły wartość nieruchomości. Powinien się Pan rozliczyć z nakładów i nie ma znaczenia (w zasadzie), czy ma Pan inne pilne wydatki, chyba że mają związek z Waszym wspólnym pożyciem. B. żona ma prawo mieszkać w Pańskiej nieruchomości z dziećmi przynajmniej do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności i nie wpływa to na Wasze rozliczenia wynikające z podziału majątku.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.