Pytanie z dnia 23 listopada 2018

Rozwodzę sie.

Zona zbierala rachunki za nasze wspolne wydatki, np za stół, ktory chce zabrac czy remont łazienki. mieszkanie jest moje, a zaplacilismy naszymi wspolnymi pieniedzmi. jesteśmy bezdzietni. czy pozwolic zabrac stol przed rozwodem?

czy moze sie teraz domagac zwrotu wydatkow na podstawie tych rachunkow?

pozdrawiam.

Dzień dobry, jeśli przedmioty te nabyliście Państwo ze środków pochodzących z majątku wspólnego, to stanowią one majątek wspólny. Możecie dokonać umownego podziału tego majątku, albo każde z Państwa może w tej sprawie złożyć wniosek do sądu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 listopada 2018 10:12 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2018 10:12 Obejrzało: 354 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Przesłanką do podziału majątku wspólnego jest ustanie wspólności majątkowej, do którego dochodzi np. w chwili orzeczenia przez sąd rozwodu, rozpoznania wniosku ustanowienie rozdzielności majątkowej, orzeczenie separacji, śmierci jednego z małżonków itp. Podziału majątku wspólnego najczęściej dokonuje się po orzeczeniu rozwodu, ale można również zgłosić taki wniosek w postępowaniu rozwodowym, jednakże nie w każdej sytuacji zostanie on uwzględniony. Jeżeli są Państwo zgodni co do podziału majątku wspólnego, możecie uniknąć postępowania sądowego i podzielić majątek wspólny w drodze umowy przed notariuszem. Podsumowując, wspólny majątek najlepiej podzielić w sposób formalny, tak aby nie było wątpliwości, które składniki majątku komu zostały przyznane. Rachunki mogą być istotne dowodowe, na okoliczność ustalenia wartości poszczególnych składników majątku wspólnego (wartość oczywiście zmniejsza się z upływem czasu od zakupu).

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 listopada 2018 11:01 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2018 11:01 Obejrzało: 352 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.