sadowe uregulowanie kontaktów z dzieckiem,alimenty,

Pytanie z dnia 05 marca 2019

Witam serdecznie, jestem 4 lata po rozwodzie mamy maloletnie dziecko w wieku 9lat. Już wtrakcie rozwodu była żona bez mojej wiedzy wyjechała z synem do Anglii. Na rozprawie reprezentował ja adwokat. Sąd wydał wyrok bez orzekania o winie, za sądził alimenty które płacę na bieżąco i nie orzekł o kontaktach ojca z synem. Mianowicie była żona obiecywała mi że będzie przyjeżdżać do Polski w wakacje, ferie, święta itd żebym mógł widywać syna niestety na obietnicy się skończyło przez 4 lata widziałem dziecko dwa razy i to zaledwie po 5 minut. Była partnerka powiedziała że mam przyjechać do Anglii na spotkanie z dzieckiem, niestety nie stać mnie na takie podróże. Chcę założyć sprawę o uregulowanie kontaktów bo przecież mam jakieś prawa jako ojciec a nie tylko do płacenia alimentów. Była partnerka mówi mi że nie będzie musiała przylatywać na widzenia bo ona ma tam teraz nową rodzinę a nasz syn chodzi tam do szkoły. Potrzebuje pomocy prawnej od początku do końca.

Próbując rozwiązać Pana problem należy przede wszystkim wskazać, iż żaden przepis prawa nie zobowiązuje rodzica, u którego dziecko stale przebywa, aby w celu realizacji kontaktów drugiego rodzica doprowadzał (przywoził) dziecko do jego miejsca zamieszkania. Żaden przepis nie wskazuje również, iż to rodzic, u którego dziecko stale nie przebywa, powinien przychodzić (przyjeżdżać) po dziecko do jego miejsca zamieszkania. W końcu żaden z przepisów prawa nie wskazuje, gdzie mają się odbywać te kontakty i jaki czas mają trwać. Rodzice, ustalając te kontakty (a także sąd w toku postępowania), powinni kierować się dobrem dziecka. W ewentualnym wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem powinien Pan powołać się na dobro dziecka, a także na Pana prawo i obowiązek do utrzymywania z nim kontaktów. Niestety w sprawie istnieje inny dla Pana problem o charakterze formalnym. Skoro bowiem Pana dziecko mieszka z matką na stałe w Anglii właściwym do rozpatrzenia sporu jest Sąd miejsca zamieszkania dziecka a zatem sprawa musiałaby być prowadzona w Anglii.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 marca 2019 17:45 Zmodyfikowano dnia: 5 marca 2019 17:45 Obejrzało: 379 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Sądem właściwym jest sąd angielski (miejsca zamieszkania dziecka). Lepiej będzie poszukać prawnika w UK. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 marca 2019 18:41 Zmodyfikowano dnia: 5 marca 2019 18:41 Obejrzało: 376 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.