sądowe zniesienie współwłasności
Pytanie z dnia 13 czerwca 2019
Witam. 20 lat temu była sprawa sądowa na której ciotka dokonała zniesienia współwłasności w taki sposób że swój udział wynoszący 1/2 część we współwłasności nieruchomości przyznała mnie wzamian za dożywocie. Proszę mi powiedzieć czy jestem współwłaścicielem nieruchomości czy dalej ciotka. A jeśli to ciotka jest wspoółwłaścicielem to w jaki sposób musi mi dać ten udział? W darowiźnie czy w przepisaniu spadku? Proszę o szybką odpowiedź.
Krzysztof Nawrocki Adwokat (Od 2008)
Krzysztof Nawrocki, adwokat - Kancelaria Adwokacka
Prochownia 12 lokal 4, 64-100 Leszno
Jeżeli była to sprawa sądowa, to musi Pan uzyskać postanowienie, które zapadło w sprawie, lub ugodę, jeżeli takowa została wtedy zawarta. To jest wtedy podstawą wpisu do KW owej nieruchomości. A właścicielem w 100% jest Pani właśnie od chwili uprawomocnienia się owego postanowienia lub ugody
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Wojciechowski Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Wojciechowski
Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań
W odpowiedzi na pytanie informuję, że z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem nieruchomości. Zasadą w obrocie nieruchomościami jest, że dożywocie ustanawia się w tym samym akcie obejmującym umowę darowizny nieruchomości. Warunkiem powyższego stanu rzeczy jest dokonanie darowizny udziału w nieruchomości przez Pana ciotkę na Pana rzecz w formie aktu notarialnego obejmującego również umowę dożywocia. W przypadku braku uregulowania kwestii nieruchomości w sposób formalny, w mojej ocenie najmniej wątpliwości pozostawi sporządzenie aktu darowizny i przeniesienie własności nieruchomości w tym akcie na Pana rzecz. Na marginesie informuję, że zstępni ciotki w określonych wypadkach będą mogli mieć roszczenie o zachowek. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie szczegółowego stanu faktycznego i prawnego. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.