sądowe zniesienie współwłasności

Pytanie z dnia 13 czerwca 2019

Witam. 20 lat temu była sprawa sądowa na której ciotka dokonała zniesienia współwłasności w taki sposób że swój udział wynoszący 1/2 część we współwłasności nieruchomości przyznała mnie wzamian za dożywocie. Proszę mi powiedzieć czy jestem współwłaścicielem nieruchomości czy dalej ciotka. A jeśli to ciotka jest wspoółwłaścicielem to w jaki sposób musi mi dać ten udział? W darowiźnie czy w przepisaniu spadku? Proszę o szybką odpowiedź.

Jeżeli była to sprawa sądowa, to musi Pan uzyskać postanowienie, które zapadło w sprawie, lub ugodę, jeżeli takowa została wtedy zawarta. To jest wtedy podstawą wpisu do KW owej nieruchomości. A właścicielem w 100% jest Pani właśnie od chwili uprawomocnienia się owego postanowienia lub ugody

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 czerwca 2019 22:03 Zmodyfikowano dnia: 18 czerwca 2019 22:12 Obejrzało: 281 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W odpowiedzi na pytanie informuję, że z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem nieruchomości. Zasadą w obrocie nieruchomościami jest, że dożywocie ustanawia się w tym samym akcie obejmującym umowę darowizny nieruchomości. Warunkiem powyższego stanu rzeczy jest dokonanie darowizny udziału w nieruchomości przez Pana ciotkę na Pana rzecz w formie aktu notarialnego obejmującego również umowę dożywocia. W przypadku braku uregulowania kwestii nieruchomości w sposób formalny, w mojej ocenie najmniej wątpliwości pozostawi sporządzenie aktu darowizny i przeniesienie własności nieruchomości w tym akcie na Pana rzecz. Na marginesie informuję, że zstępni ciotki w określonych wypadkach będą mogli mieć roszczenie o zachowek. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie szczegółowego stanu faktycznego i prawnego. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 czerwca 2019 11:43 Zmodyfikowano dnia: 18 czerwca 2019 22:12 Obejrzało: 267 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.