Pytanie z dnia 18 września 2016
Sąsiad posiadał nieruchomość o numerze 182 (widoczna w załączonym zdjęciu) z dostępem do drogi publicznej, którą następnie podzielił na cztery części (182/1, 182/2, 182/3, 182/4). Dokonał tego podziału w taki sposób, że teraz tylko jedna z tych części ma dostęp do drogi publicznej. Podział został dokonany jedynie administracyjnie, nie geodezyjnie w latach 70-tych. Właściciele działek nr 182/1, 182/2 i 182/3 dotychczasowo korzystali z drogi wewnętrznej na mojej działce (moja działka ma nr 181) oraz działce sąsiada 183/3. Droga między mną a sąsiadem została zlikwidowana, co zablokowało dostęp do działek 182/1, 182/2, 182/3. W 2015 roku właściciele działek 182/1, 182/2, 182/3, założyli mi i sąsiadowi sprawę o ustanowienie drogi koniecznej. Droga ta przebiega nad skarpą, a jej intensywne użytkowanie zagraża moim budynkom gospodarczym i mieszkalnym. Ponad to warunki atmosferyczna w dużym stopniu niszczą tę drogę. W 2016 roku ci samo właściciele działek 182/1, 182/2, 182/3 założyli drugą sprawę przeciwko nam, tym razem o zasiedzenie służebności przechodu i przejazdu. Czy właściciele działek 182/1, 182/2, 182/3 mają prawo domagać się drogi u mnie? Czy jest możliwość przekserowania poszukiwań dojazdu do działek 182/1, 182/2, 182/3 przez działkę 182/4? Jeśli tak, to w jaki sposób można tego dokonać? Dotychczasowo sąd nie bierze pod uwagę możliwości wyznaczenia drogi koniecznej przez działkę 182/4. Czy w jakiś sposób można zmusić właścicieli działek 182/1, 182/2, 182/3,182/4 można zmusić do podziału geodezyjnego (bo z tego co się orientuję wszelkie podziały nieruchomości muszą uwzględnić dostęp do drogi publicznej)
Piotr Dobrowolski Radca prawny (Od 2007)
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Dobrowolski
Al. Wielkopolska 29/8, 60 - 603 Poznań
Dzień dobry. Nie widać mapy, o której Pan pisze. Należałoby zbadać, czy istnieje możliwość przeprowadzenia drogi koniecznej w inny sposób, przez inne działki. Tu zapewne konieczna będzie opinia biegłego. Nie bardzo dostrzegam możliwość zmuszenia właścicieli działki do dokonania podziału geodezyjnego. Taki byłby możliwy w przypadku zniesienia współwłasności, ale zakładam, że nie mamy do czynienia z taką okolicznością. Trudno ocenić i zasugerować jednoznaczne rozwiązanie, nie znając akt sprawy, która wydaje się nie być prosta.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Dzień dobry, Chyba Pan zapomniał dołączyć mapy do pytania. Niestety, co od zasady, sąsiedzi mają prawo wystąpić o stwierdzenie zasiedzenia służebności drogi koniecznej. Jednakże, nie jest to proste postępowanie i ma Pan realne szanse na obronę. Na wstępnie chciałabym jednak wyjaśnić, że zasiedzenie nieruchomości odbywa się na podobnych zasadach co zasiedzenie nieruchomości. Podstawowym warunkiem jest więc odpowiednio długi okres nieprzerwanego posiadania wynoszący 20 lat (w przypadku dobrej wiary zasiedzenia) lub 30 lat (w przypadku złej). Warto też pamiętać, że jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku terminy te wynosiły odpowiednio 10 i 20 lat. Sąd też inne przesłanki, które muszą być spełnione aby skutecznie domagać się stwierdzenia zasiedzenia. W szczególności, korzystanie ze służebności gruntowej prowadzi do zasiedzenia tylko i wyłącznie wtedy, gdy polega na korzystaniu z widocznego i trwałego urządzenia. W tym kontekście wypowiedział się sąd najwyższy w uchwale o sygn. III CZP 10/11, stwierdzając, że drogę musi urządzić osoba, która domaga się zasiedzenia. Jeżeli więc to Pan utworzył i utrzymywał drogę z której korzystali również sąsiedzi – to nie będą mogli się oni domagać stwierdzenia zasiedzenia tej drogi. Jeżeli uda się Panu skutecznie obronić przed zasiedzeniem służebności wciąż aktualne pozostanie postępowanie w przedmiocie ustanowienia służebności na Pana gruncie. W tym przypadku również ma Pan konkretne i skuteczne środki obrony. Sąd samodzielnie wybiera bowiem w jaki sposób zapewnić działkom dostęp do drogi publicznej. W tym celu sąd szuka rozwiązania które w najmniejszym stopniu będzie ograniczać prawa sąsiadów. W szczególności sąd nie musi wyznaczyć drogi koniecznej o jak najkrótszym przebiegu. Przeciwnie, może wyznaczyć dłuższą drogę jeżeli uzna że mimo to będzie ona mniej uciążliwa dla właściciela obciążonej nieruchomości. Dlatego rekomenduję udanie się do geodety który pomoże Panu wyznaczyć najbardziej dogodny przebieg ewentualnej drogi koniecznej. Będzie Pan uczestnikiem postępowania więc może Pan proponować własne rozwiązania. Możliwe że uda się Panu przekonać sąd, że droga konieczna przebiegająca przez Pana nieruchomość nie będzie optymalna i bardziej korzystne jest wyznaczenie drogi przez działki nienależące do Pana. Rekomendujemy również kontakt z doświadczonym prawnikiem zajmującym się nieruchomościami . Dzięki temu szanse na powodzenie będą największe.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.