Pytanie z dnia 26 grudnia 2015
Sąsiadka żąda rozebrania części mojego budynku gospodarczego /stanowi 25%powierzchni całego pomieszczenia/,który stoi na jej działce od 30 lat ,a ona mieszka tam od 16 lat.Czy jak ona wystąpi z takim pozwem do sądu ,to czy ja mam szanse ocalić budynek przed rozbiórką w zamian za zapłatę za grunt ,nawet jeśli ona nie wyrazi na to zgodę .A może lepiej samej wystąpić do sądu o uregulowaniu tej sprawy.Co robić .
Damian Stawski Radca prawny (Od 2015)
ALTA PENTUT Kancelaria Radcy Prawnego Damian Stawski
Południowa 14, Mrowino, 62-090 Poznań
Witam, zgodnie z kodeksem cywilnym: "Art. 231. [Budynek wzniesiony na cudzym gruncie] § 1. Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. § 2. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem." Uprawnienie takie przysługuje wyłącznie osobie w dobrej wierze. O dobrej wierze można z kolei mówić tylko wtedy, gdy posiadacz jest przekonany, że posiada rzecz zgodnie z przysługującym mu prawem, a to przekonanie jest uzasadnione okolicznościami danego przypadku, przy czym dobrą wiarę wyłącza nie tylko pozytywna wiadomość o braku uprawnienia, ale i brak wiadomości spowodowany niedbalstwem. Działam na terenie całego kraju, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.
Podziękowałeś prawnikowi
Krzysztof Kubiak Radca prawny (Od 1993)
Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztofa Kubiaka
Poznańska 13/28, 00-680 Warszawa
Szanowna Pani Zgodnie z przepisem art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie), natomiast zgodnie z § 2 tego artykułu po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Wobec tego, opierając się na Pani informacji należy przyjąć, iż nabyła Pani własność spornej nieruchomości. Kwestię tę należy uregulować poprzez wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości. Aby jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie niezbędne jest zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi nieruchomości oraz szczegółowe ustalenie stanu faktycznego sprawy. Pozdrawiam radca prawny Krzysztof Kubiak
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.