Skarb państwa wykupuje grunt pod budowę drogi.

Pytanie z dnia 09 stycznia 2022

Skarb państwa wykupuje grunt pod budowę drogi. W przysłanej decyzji dowiedziałem się że na działce widnieje należność wobec skarbu państwa.
Z dzialu III księgi wieczystej wynika, że nieruchomość obciążona była należnością w ilości 188 kwintali żyta podlegającą spłacie w 20 równych ratach rocznych stanowiących ciężar realny. Powyższego wpisu dokonano na podstawie odpisu prawomocnego orzeczenia o wykonaniu aktu nadania z 1960 r.
Nie mam dowodów spłaty tej należności ( rodzice nie wspomnieli o tym- prawdopodobnie spłacone).

Czy możliwe jest zastosowanie przedawnienia odnośnie tego typu należności?

Gdzie można ewentualnie szukać archiwum, rejestru spłat takich należności (Bank Gospodarstwa Krajowego posiada takie dane sprzed lat) ?

Urzędnik skierował zapytanie o status tej należności do Bank Gospodarstwa Krajowego, powinienem teraz czekać na kolejną decyzję administracyjną czy powinienem coś zrobić teraz?

Czy do tej należności będą naliczane odsetki ustawowe? czy dług ten może przewyższyć wartość gruntu tzn czy będę odpowiadał całym majątkiem?

Dzień dobry, myślę, że na początek należałoby zaczekać na stanowisko BGK w tej sprawie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego do zadań BGK należy m.in. wydawanie oświadczeń mających moc dokumentu urzędowego w rozumieniu art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, umożliwiających wykreślenie wpisów ujawnionych w działach III i IV ksiąg wieczystych lub zbiorach dokumentów, dokonanych na rzecz: a) instytucji kredytowych zlikwidowanych lub uznanych za zlikwidowane na podstawie dekretów, o których mowa w pkt 4, b) Skarbu Państwa z tytułu: – nabycia ziemi i inwentarza z Państwowego Funduszu Ziemi, utworzonego dekretem z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. poz. 13, z 1957 r. poz. 172 oraz z 1968 r. poz. 6), – udzielonych w latach 1945–1990 kredytów i pożyczek na rozbiórkę i naprawę, wykończenie budowy, nadbudowę, remont i odbudowę budynków, na sprzedaż gruntów pod zabudowę oraz na sprzedaż przez państwo domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, c) Skarbu Państwa lub podmiotów, których następcą jest Skarb Państwa, dokonanych przed dniem 1 września 1939 r. Istnieje zatem szansa, że BGK wyda odpowiednie zaświadczenie, które umożliwi dokonanie wykreślenia opisanego prawa z księgi wieczystej. To, co można by na tę chwilę jeszcze dodatkowo zrobić, to zwrócić się do sądu wieczystoksięgowego o udostępnienie odpisu dokumentu stanowiącego podstawę wpisu (umożliwiłoby to bardziej precyzyjne określenie charakteru należności zabezpieczonej ciężarem realnym oraz warunków jej wygaśnięcia). Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 stycznia 2022 14:17 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2022 14:17 Obejrzało: 409 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.