Skierowanie na przymusowe leczenie matki alkoholiczki.
Pytanie z dnia 02 lutego 2022
Witam, moja Mama jest alkoholiczką i pije od kiedy pamiętam. Przez alkohol rozwiodła się z ojcem, straciła pracę, popadła w długi. Nie potrafi racjonalnie myśleć, wypiera się tego, że spożywała alkohol i ogólnie kłamie na każdym kroku.
Potrafi do mnie wydzwaniać po kilkadziesiąt razy w ciągu dnia i pyta się mnie za każdym razem o to samo, bo zapomniała o tym, że już ze mną rozmawiała.
Chce jej pomóc, bo boję się o jej życie, mieszkam za daleko od niej żeby móc ją pilnować, nie chce się leczyć dobrowolnie, bo uważa, że nie ma problemu.
Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość wysłania mojej Mamy na przymusowe leczenie?
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.P Wklejam fragment użytecznej publikacji na ten temat : Przymusowe leczenie alkoholika bez podstawy prawnej W świetle obowiązującego prawa nie ma podstawy do przymusowego leczenia osoby uzależnionej. Istnieje natomiast procedura w przedmiocie zobowiązania do poddaniu się leczeniu odwykowemu. Sąd może więc wydać postanowienie i zobowiązać uzależnionego do odbycia terapii. Orzeczenie sądu może jednak zapaść wyjątkowo, skoro tego rodzaju rozstrzygnięcie ingeruje w wolności osoby uzależnionej. Jak podkreśla się leczenie uzależnień powinno być dobrowolne, gdyż wtedy może przynieść najlepsze efekty. To, jakie czynności powinny być podjęte, aby sąd zobowiązał osobę uzależnioną do leczenia wynika z przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. 2019.2277). Wniosek zobowiązanie do leczenia odwykowego Wniosek o zobowiązanie do leczenia odwykowego może być złożony do sądu tylko przez określone podmioty. Są nimi prokurator oraz gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone. Warto zauważyć, że skierowanie na badanie przez biegłego nie jest wiążące dla osoby, której dotyczy i nie może być w żaden sposób egzekwowane. Poddanie się badaniu w wyniku wydania skierowania zależy wyłącznie od woli osoby, której dotyczy. Przymusowe poddanie badaniu przez biegłego może nastąpi jedynie na podstawie orzeczenia właściwego sądu rejonowego, zarówno przed złożeniem wniosku o przymusowe leczenie, jak i w toku postępowania przed sądem. Na kwestię też zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 6 października 2020 r. w sprawie II GW 50/20 (LEX nr 3061183). Warto podkreślić, że wniosek o zobowiązanie do leczenia nie może być skutecznie złożony przez krewnych osoby uzależnionej. Jeśli nawet złożą oni wniosek, nie zostanie on uwzględniony, choćby faktycznie uczestnik postępowania był uzależniony i potrzebował leczenia. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Daniel Gola Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Partyzantów 17B, 32-700 Bochnia
Dzień dobry tak jest taka możliwość. Mogę pomóc. zapraszam do kontaktu: gola@danielgola.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.