Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.
Pytanie z dnia 29 kwietnia 2020
Witam, straciłem prawo jazdy na 3 lata za ucieczkę z miejsca wypadku. Czy jest możliwość odzyskania go szybciej, na przykład po połowie kary?
Sławomir Waliduda Adwokat (Od 1993)
Kancelaria Adwokacka adw. Sławomir Waliduda
Tadeusza Kościuszki 6/5, 50-038 Wrocław
Szanowny Panie, przykro mi z powodu opisanego problemu. Zgodnie z art. 42 par. 2 k.k, sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 (…) zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w (…) art. 177. Natomiast może Pan złożyć do sądu, który to orzekał uprzednio w sprawie, wniosek o zastosowanie wobec Pana art. 182a § 1 k.k.w., jednak wniosek obwarowany jest on następującymi przesłankami: - upływ co najmniej połowy orzeczonego wymiaru środka karnego, - pozytywna prognoza kryminologiczna która wiąże się z ustaleniem, że postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Jeśli spełnia Pan powyższe warunki, Kancelaria bardzo chętnie pomoże w uzyskaniu pozytywnego rozstrzygnięcia. Zapraszam do kontaktu.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Odpowiedź zależy od tego czy zakaz orzeczony został w związku z popełnieniem przestępstwa czy wykroczenia. W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie kodeksu karnego, istnieje możliwość jego skrócenia przy zastosowaniu instytucji wcześniejszego uznania środka karnego za wykonany uregulowanej w art. 84 kodeku karnego. Skorzystanie z tej instytucji jest możliwe w sytuacji, w której upłynęła połowa okresu, na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, zakaz wykonywano co najmniej rok, a także skazany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego. Nie można uznać zakazu za wykonany, w stosunku do sprawcy przestępstwa który zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177 Kodeksu karnego. Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono na podstawie kodeksu wykroczeń, to istnieje możliwość zmiany sposobu jego wykonywania na podstawie art. 182a kkw. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego. Adwokat Tomasz R. Weigt, tel.: 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.