Służebność przejazdu.
Pytanie z dnia 20 marca 2020
Witam. Naszym problemem jest zagrodzenie drogi dojazdowej przez sasiada. Tzn droga jest zrobiona z jego dzialki. Tylko,że my nie mamy innej opcji wyjazdu jak przez tą drogę. Ta droga jest już ponad 30 lat. Nie mamy teraz opcji ani wyjazdu ani wyjazdu z naszej posesji. Zostala zastawiona. Pytanie brzmi czy sasiedzi moga ja zastawic dla innych osob typu: listonosz,karetka itp zeby oni do nas wiechali ? Bo to,ze my musimy zalatwic to sadownie to wiemy ale czy zgodne z prawem jest to,że oni zostawili bramę nam i nikt nie może do nas teraz wjechać?
Filip Węgierski Adwokat (Od 2010)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Filip Węgierski
Królowej Jadwigi 24/5, 87-100 Toruń
Szanowni Państwo, Tak jak Państwo zauważyli, konieczne jest uregulowanie sprawy na drodze sądowej, o ile nie ma już ustanowionej służebności drogi koniecznej albo służebności przechodu i przejazdu. W związku z powyższym żeby nie czekać na końcowy rezultat sprawy sądowej można wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie tzn. żeby na czas trwania postępowania sąd orzekł w jakim zakresie możecie Państwo korzystać z drogi. W obecnych warunkach - pandemia koronawirusa - niestety nawet samo rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie może potrwać dłużej niż zwykle, ale zdaje się, że nie ma innej możliwości. Jeżeli pojawiłyby się dodatkowe pytania lub potrzebna byłaby pomoc, serdecznie zapraszam Państwa do kontaktu telefonicznego (+48519725201) lub mailowego (adwokat@wegierski.eu) Z poważaniem adwokat Filip Węgierski
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Kiesiński Radca prawny (Od 2008)
ProLegis Kancelaria Prawna
Waryńskiego 32-36, 86-300 Grudziądz
Ze służebności drogi koniecznej mogą korzystać nie tylko właściciel, ale także jego domownicy, najemcy i osoby korzystające z nieruchomości na podstawie innego tytułu, jak również osoby, które dojeżdżają tylko do tej nieruchomości (goście, listonosz, służby ratownicze, dostawcy itd.). Jeżeli zostanie już ustanowiona służebność drogi koniecznej umownie, sądownie, albo w Państwa przypadku przez stwierdzenie zasiedzenia tej drogi koniecznej to wówczas jeżeli sąsiad uniemożliwia dojazd do Państwa nieruchomości innym osobom, które zwyczajowo mogą docierać do Państwa nieruchomości wówczas trzeba wystąpić do sądu z tzw. roszczeniem negatoryjnym a więc o zobowiązanie sąsiada do zaniechania naruszeń ustanowionego prawa drogi koniecznej. Jeżeli nadal nie będzie się do tego stosował to na wniosek sąd przymusi go do tego nakładając na niego kary pieniężne.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.