służebność przejazdu i przechodu
Pytanie z dnia 26 stycznia 2019
Do zakupionego domu z dwoma mieszkaniami muszę przejść przez działkę sąsiada. Do przejścia , przejazdu i przegonu mam nieodpłatną służebność tak samo, jak każdoczesny właściciel działki należącej do mojego domu. Chcę wynająć te dwa mieszkania. Sąsiad mówi że nie wpuści lokatorów przez swoją działkę (jedyne wejście) bo służebność mam tylko ja - czyli właściciel. Czy może tak być, że nie będę mógł wynająć swoich mieszkań ? Sąsiad nie pozwala także na wjazd samochodu na dizałkę. Mojego czy ekipy remontującej. Zastawia wjazd ciałem. Samochody nie parkują tam , wjeżdżają tylko aby rozładować towar i sprzęt i samochód wyjeżdża. Czy ma prawo zabronić mi także wjazdu ?
Paulina Dębowska Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Dębowska
Dobra 22/24, Warszawa
Rozumiem, że posiada jest Pan/Pani właścicielem nieruchomości, która korzysta z prawa przechodu, przejazdu i przegonu (droga konieczna). Służebność drogi koniecznej polega na tym, że na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości władnącej ustanawia się prawo przechodu, przejazdu lub przegonu przez nieruchomość służebną (w tym wypadku sąsiada), niezależnie od tego, czyją staje się własnością. Jest to rzeczowe obciążenie jednej nieruchomości na rzecz drugiej, co jest formą rozporządzenia prawem własności, ale nie prowadzącym do obrotu prawnego którejś z tych nieruchomości. Ustanowienie służebności drogi koniecznej daje prawo do korzystania z drogi w celu posiadania dostępu do drogi publicznej z tej nieruchomości, która z różnych przyczyn została tego dostępu pozbawiona. Sąsiad nie ma racji.
Podziękowałeś prawnikowi
Janusz Ryszka Radca prawny (Od 2015)
Janusz Ryszka Kancelaria Radcy Prawnego
Szlak 65/1009, 31-153 Kraków
Szanowny Panie, służebność gruntowa jest ustanawiana na rzecz nieruchomości, a nie konkretnej osoby (od tego są służebności osobiste). Skoro na rzecz Pańskiej nieruchomości jest ustanowiona służebność, to droga, która do niej prowadzi, jest traktowana niejako jak jej przedłużenie. To oznacza, że nie ma znaczenia, kto przemieszcza się szlakiem wytyczonej służebności, tak długo jak długo robi to za Pańską wiedzą i zgodą, co oczywiście dotyczy też najemców Pańskich lokali, ekipy remontowej, gości służb publicznych itp. Co do przejazdów samochodem, to skoro ustanowiono na rzecz Pańskiej nieruchomości służebność przejazdu, to obejmuje ona także prawo przemieszczania się różnymi pojazdami - w tym też samochodem. Reasumując - ze służebności może korzystać zarówno Pan, jak i wskazane przez Pana osoby (ekipa remontowa, najemcy lokali), a sposób korzystania z niej obejmuje przemieszczanie się po niej w dowolny sposób. Jeśli sąsiad będzie Panu utrudniał korzystanie z Pańskiej służebności, to zawsze można skierować przeciwko niemu pozew o zakazanie mu naruszeń - najlepiej każdą sytuację tego typu dokumentować już teraz na poczet ewentualnej sprawy sądowej. Gdyby był Pan zainteresowany pomocą w poprowadzeniu takiej sprawy, lub sporządzeniu odpowiedniego wezwania do sąsiada, to zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, Janusz Ryszka radca prawny
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.