Spadek. Majątek po zmarłym ojcu.

Pytanie z dnia 29 stycznia 2022

Dzień dobry,

Piszę do Państwa z takim zapytaniem.

Tata zmarł 20 sierpnia 2021 roku. Razem z mamą, tata był posiadaczem części domu (właścicielem połówki domu byli moi rodzice, czyli mieli odpowiednio: tata 25% całej nieruchomości i mama 25% całej nieruchomości, pozostałe 50% rozpisane jest na wujka i ciocię).

Dodatkowo rodzice byli współwłaścicielami innego domu w całości (równo po 50%).

Tata miał też samochód, którego był jedynym właścicielem.

Oprócz mnie, tata miał jeszcze 2 synów.

Zarówno ja, jak i moi bracia chcielibyśmy zrzec się wszystkiego na korzyść mamy, tak, by mama była jednym właścicielem połowy domu, w którym mieszka z ciocią i wujkiem, całości drugiego domu i samochodu taty.

Tata nie spisał żadnego testamentu.

Co możemy zrobić w tej sprawie? Czy konieczna jest sprawa spadkowa, czy można to wszystko załatwić u notariusza? Jeśli tak, to jak wysokich kosztów można się spodziewać?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry, żeby uniknąć powoływania kolejnych spadkobierców, gdybyście Państwo chcieli odrzucić spadek, najlepiej będzie spadek przyjąć, a następnie dokonać działu spadku bez spłaty (lub za spłatą) na Państwa rzecz, tudzież darować mamie udziały. Przyjąć spadek można przed sądem lub u notariusza. Jeśli chodzi o dział spadku, przy wartościowym spadku taniej może być w sądzie, ale u notariusza uda się wszystko szybciej załatwić. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 stycznia 2022 13:20 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2022 13:20 Obejrzało: 208 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. W tej sytuacji są dwie możliwości: a) Jeżeli są Państwo pewni, że rodzice spadkodawcy, jego rodzeństwo oraz dzieci rodzeństwa odrzucą spadek, to zarówno Pan jak i Pana rodzeństwo może odrzucić spadek - w takim przypadku po odrzuceniu spadku przez wszystkich wyżej wymienionych - całość spadku przypadnie Pana matce. b) Jeżeli w/w pewności nie ma (tzn. istnieje ryzyko, że np. ktoś z rodzeństwa ojca przyjmie spadek), to dzieci spadkodawcy (w tym Pan) powinny przyjąć spadek (wystarczy także tylko, że jedno z tych dzieci przyjmie spadek). 2. W przypadku 1a) uzyskanie sądowego stwierdzenia nabycia spadku albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia załatwi sprawę. W przypadku 1b) konieczne będzie dokonanie działu spadku przed sądem albo przed notariuszem na mocy, którego Pana matka otrzyma całość majątku ojca w zamian za spłatę pozostałych spadkobierców. To czy następnie spadkobiercy ci będą dochodzić od matki spłaty będzie zależeć od ich woli. Alternatywnie spadkobiercy mogą dokonać darowizn swoich udziałów w spadku na rzecz matki. 3. Sprawy spadkowe można załatwić przed sądem albo przed notariuszem. Załatwienie sprawy przed notariuszem wymaga obecności wszystkich spadkobierców (albo ich przedstawicieli). Postepowanie przed notariuszem trwa znacznie szybciej natomiast może być droższe. Dochodzi tu bowiem konieczność uiszczenia taksy notarialnej, która jest naliczana procentowo od wartości majątku spadku (czy też darowizny). 4. Zapraszam do kontaktu w razie dalszych pytań. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 stycznia 2022 16:30 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2022 16:30 Obejrzało: 207 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.