Spadek mieszkania z umową dożywocia.

Pytanie z dnia 10 marca

Mój narzeczony w darowizinie dostał dom od Babci która już nie żyje,w akcie notarialnym jest zapisana służebności do korzystania z jednego pokoju z dostępem do kuchni i łazienki dla jego Ciotki, męża i jej córki,która w trakcie przepisów była jeszcze niepełnoletnia.Ciotka i jej mąż mają własne mieszkanie w którym mieszkają, Córka jest już pelnoletnia ma dzieci , męża i własne mieszkanie,z służebności korzystają tylko gdy chcą odpocząć w wakacje nad morzem, przyjeżdżają całą rodziną,córka ciotki przyjeżdża z dziećmi i mężem gdzie oni nie mają służebności.Wszyscy traktują ten dom jako dom wczasowy.Czy jest jakaś szansa aby pozbyć się tej służebności, gdyż narzeczony ponosi duże koszty utrzymania domu i chcę zrobić generalny remont domu celem późniejszego wynajmu na wakacje?

Dzień dobry. Właściciel nieruchomości może skierować do sądu pozew, w którym domagać się będzie: a) Zniesienia służebności w zamian za rentę. (Zgodnie z art. 303 KC: Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.) b) Zniesienia służebności w związku ze zmianą stosunków pomiędzy właścicielem a uprawnionym. (Na podstawie art. 294 KC oraz w związku z art. 297 KC właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa.) c) Zniesienia służebności jeżeli służebność utraciła dla nieruchomości wszelkie znaczenie. (Zgodnie z art. Art. 295 KC oraz w związku z art. 297 KC: jeżeli służebność utraciła dla uprawnionego wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia.) Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 marca 2024 18:42 Zmodyfikowano dnia: 10 marca 2024 18:42 Obejrzało: 158 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Konieczna jest dokładana analiza stosunku prawnego służebności, jednakże co do zasady istnieją prawne możliwości usunięcia tejże służebności. Zapraszam na poradę prawną (stacjonarnie lub on-line)

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 marca 2024 08:32 Zmodyfikowano dnia: 11 marca 2024 08:32 Obejrzało: 149 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.