Spadek. Mieszkanie.

Pytanie z dnia 09 stycznia 2023

Witam. We wrześniu zmarła moja mama. Nie został sporządzony testament. Zostawiła po sobie mieszkanie, w którym mieszkam od 40 lat. Brat jest zameldowany, ale mieszka od 30 lat w swoim domu jednorodzinnym z żoną i dziećmi.
Jestem osobą niepełnosprawną od 13 lat( pierwsza grupa inwalidzka). Utrzymuje się z zasiłku. Brat nie chce się zgodzić na przepisanie mieszkania na mnie. Nie stać mnie na zachowek. Nie żyje w zgodzie z bratem. Co mogę zrobić? Bardzo proszę o pomoc.
*Jeżeli to ma znaczenie, to dysponuje nagraniem, w którym mama mówi, że chce aby mieszkanie było na mnie i moją córkę (córka zajmowała się i pomagała mamie). Rodzeństwo mamy także jest świadkiem, jaka była wola mamy.

Dzień dobry, takie nagranie nie stanowi testamentu. Można zweryfikować czy mama sporządziła np. testament ustny. Jeśli nie, brat będzie po mamie dziedziczył na równi z Panią. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 stycznia 2023 19:20 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2023 19:20 Obejrzało: 162 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Nagranie nie ma wpływu na dziedziczenie, jeżeli nie spełnia wymogów formalnych dla testamentu ustanego. 2. W sprawie nie może być mowy o zachowku, skoro mieszkanie podlegało dziedziczeniu z ustawy. Może tu natomiast wchodzić w grę spłata odziedziczonego przez brata udziału w postępowaniu o dział spadku. 3. Bardzo trudno będzie uniknąć konieczności spłaty. Brat ma bowiem takie samo prawo do dziedziczenia po matce jak Pani. Można jedynie próbować przekonać sąd np. do rozłożenia spłaty na raty albo do odroczenia terminu płatności. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 stycznia 2023 19:31 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2023 19:31 Obejrzało: 161 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.