Spadek po zmarłym bracie. Dokument o rozdzielności majątkowej.

Pytanie z dnia 17 października 2021

Dzien dobry
Jak znalesc akt o rozdzielczosci majatkowej mojego zmarlego brata (odszedl w 2018) ktory byl zonaty mniej wiecej w latach 1995-2000.
Po jego smierci otrzymaliśmy z firmy ubezpieczeniowej pismo skierowane do rodziny z prośbą o potwierdzenie jego śmierci i dostarczenie roznych dokumentów takich jak:
- aktu dziedziczenia, (Jestem w trakcie załatwiania aktu dziedziczenie. bedzie to moj tata. - Ja mam notarialne upoważnienie do zalatwiania wszelkich spraw taty)
oraz
- akt rozdzielczości finansowej z okresu malzenstwa mojego brata.

W trakcie rozwodu byli zgodni co do przebiegu obrotu spraw. Podzielili sie mieszkaniem - nie bylo sporow miedzy nimi. Znalazlam stary dokument, - chyba uzasadnienie wniosku o rozwod, iz ich pozycie malzenskie uleglo rozpadowi miedzy innymi swiadczyc o tym ma fakt ich rozdzielczosci finansowej.
Z tego tez wnioskuje iz takowa mieli.

czy rozdzielczosc finansowa musi byc ustanowiona w formie aktu notarialnego?

Jesli tak, to gdzie zaczac tego szukac - jesli ulynelo ponad 20 lat?

Dzień dobry, konieczne jest zapoznanie się z pismem ubezpieczyciela i ustalenie jakiego dokładnie dokumentu on potrzebuje. Skoro brat zmarł w 2018 r., a w 2000 wziął rozwód, to raczej wątpliwe, że ubezpieczycielowi chodzi o jakąś umowę ustanowienia rozdzielności majątkowej sprzed kilkunastu, czy ponad 20 lat, tym bardziej, że z pytania nie wynika w ogóle, aby była pewność, co do jej sporządzenia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 października 2021 13:38 Zmodyfikowano dnia: 18 października 2021 13:38 Obejrzało: 222 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Tak, umowa majątkowa małżeńska dla swej ważności musi przybrać formę aktu notarialnego. 2. Po upływie 10 lat od sporządzenia danego aktu notarialnego akt ten przekazuje się do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej, w której został sporządzony. W tej sytuacji powinniście Państwo rozpocząć poszukiwania od archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego, na którego terenie mógł mieć siedzibę notariusz, przed którym sporządzona została umowa. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 października 2021 13:48 Zmodyfikowano dnia: 18 października 2021 13:48 Obejrzało: 220 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.