spadek po zmarłym mężu
Pytanie z dnia 28 czerwca 2019
Dzień dobry,
w lutym br. zmarł mój mąż nie pozostawiając testamentu ani żadnego majątku mogącego stanowić masę spadkową. Pozostawił dług. W tej sytuacji zdecydowałam się odrzucić spadek. Mam dwoje dzieci tj. dorosłą córkę i małoletniego syna. Jestem w trakcie załatwiania zgody na odrzucenie spadku w imieniu ww. małoletniego. Córka mieszka za granicą i w najbliższym czasie nie przyjedzie do Polski, a ze względów proceduralnych może tak się zdarzyć, że może nie zdążyć przeprowadzić odrzucenia za pośrednictwem notariusza w kraju w którym mieszka,, czy służb konsularnych (w sierpniu upłynie 6-miesięczny termin). W przypadku, gdy córka nie odrzuci spadku, to w jakiej formie go odziedziczy wprost? Czy z dobrodziejstwem inwentarza? Trapi mnie ta sprawa, gdyż po śmierci męża córka i syn odziedziczą z ustawy mieszkanie po babci (żyjącej matce męża) i obawiam się o część, która przypadnie córce wobec wspomnianego długu. Proszę jeszcze o informację, czy w sytuacji , gdzie matka męża sporządziła testament tylko na niego, a on zmarł-należy go unieważnić, czy z racji jego zgonu "sam się unieważnił"? Dziękuję i pozdrawiam :)
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli córka nie odrzuci spadku po ojcu i nie złoży żadnego oświadczenia, będzie dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli matka męża nie sporządzi nowego testamentu, a w poprzednim powołała do spadku tylko Pani męża, Państwa dzieci będą po niej dziedziczyć z ustawy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Robert Głowacki Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Robert Głowacki
Plac 20 Października 17 / 4, 63 – 100 Śrem
W przypadku, gdy córka nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy, od dnia, kiedy dowiedziała się o tytule swojego powołania do spadku (zapewne od dnia śmierci ojca), wówczas z mocy prawa przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiada za ewentualne długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Odpowiadając na drugie z pytań, wskazuję, że skoro testament teściowej zawiera powołanie do spadku nieżyjącego już jej syna, to nie wywoła on skutków (aby zostać spadkobiercą, trzeba żyć w chwili otwarcia spadku). Wówczas, tak jak Pani wskazała, w miejsce zmarłego wchodzą jego dzieci. Proszę jednak mieć na uwadze, że teściowa zawsze może sporządzić nowy testament i powołać do całości spadku wskazaną tam osobę.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.