Spadek. Umowa przyzwolenie na budowę.
Pytanie z dnia 02 marca 2021
Otrzymaliśmy w spadku osobe która na zasadzie przyzwolenia ustnego mojej nie żyjącej już matki ,wybudowala na dzialce rolnej domek letniskowy o pow.35m.kw który obecnie zamieszkuje .Czy umowa przyzwolenia mojej matki obecnie jest ważna ,w jaki sposób mogę tę osobę usunąc z dzialki ,czy potrzebna mi bedzie zgoda pozostalych współwaścicieli i czy w razie usunięcia należy sie jej zwrot nakladów poczynionionych w formie budowy tego domku.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Zgodnie z Kodeksem cywilnym: Art. 199 [Przekroczenie zwykłego zarządu] Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Art. 201 [Zarząd zwykły] Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Wydaje się, że działanie na rzecz usunięcia domku (o ile nie jest trwale z gruntem związany) nie wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli, gdyż można to uznać za czynność zwykłego zarządu. Jeśli jednak jest trwale z gruntem związany, to stanowi współwłasność wszystkich właścicieli gruntu i potrzebna będzie ich zgoda. Należy osobę zajmującą domek wezwać do jego usunięcia. Brak pisemnej umowy powoduje, że nie może się raczej powołać na jakieś konkretne ustalenia ze zmarłą właścicielką a domek postawiła na własne ryzyko. Trudno w tej chwili przesądzać o skuteczności ewentualnego żądania zwrotu nakładów.
Podziękowałeś prawnikowi
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Panie W takim wypadku jako współwłaściciel służy Panu prawo wniesienia powództwa windykacyjnego p-ko posiadaczowi domku. Należy jednak wypowiedzieć mu ustną umowę użyczenia w terminie co najmniej 1 miesiąca ( licząc na koniec miesiąca ) Umowa zawarta przez matkę jest ważna dopóki nie zostanie wypowiedziana. Do tych wszelkich działań nie jest potrzebna zgoda pozostałych współwłaścicieli. Należy liczyć się z koniecznością zwrotu nakładów na domek letniskowy. Radzę powierzyć sprawę prawnikowi, który przeprowadzi to wszystko profesjonalnie. W razie potrzeby - służę pomocą. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski.. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.