spadek,udział w spadku,dziedziczenie nieruchomości

Pytanie z dnia 18 kwietnia 2019

Ja i brat odziedziczyliśmy po rodzicach 2 nieruchomości (udział każdego to 50%), obecnie obaj z nich korzystamy , w jednej z nich mieszka córka brata w drugiej ja często bywam. W czym problem? Brat chce już coś z tego sprzedać (jedną nieruchomość lub obie) , ja jeszcze przez jakiś czas chce by nie były sprzedawane, bo z nich korzystamy. Chciałbym byśmy je sprzedali lub je podzielili za jakieś powiedzmy 2 lata, podział jest jasny- każdemu przysługuje po 50 %, brat nie chce słyszeć o odwlekaniu sprawy i zamierza wystąpić do sądu o podział spadku. Czy sąd jest w stanie zmusić mnie do natychmiastowego podziału i w efekcie sprzedaży przez brata co najmniej jednej z nieruchomości? Czy jest możliwość uzyskania w sądzie zgody na odwleczenie sprzedaży (podziału) o np. dwa lata, tak bym mógł przez ten czas dalej korzystać z tych nieruchomości?

Dzień dobry, jeśli nie potraficie się porozumieć w przedmiocie działu spadku, brat może złożyć wniosek do sądu, a sąd nie będzie przedłużał postępowania, bo Pan nie chce podziału. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 kwietnia 2019 12:55 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2019 12:55 Obejrzało: 368 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, jeżeli brat złoży wniosek o dział spadku to po pierwsze z uwagi na ilość spraw w Sądzie będzie to dość długo trwało ( może 2lata i dłużej ) , poza tym proszę mieć świadomość kosztów, które trzeba będzie ponieść np. w razie sporu co do wartości i rozliczeń wartości ( spłaty, dopłaty ) tj. koszt biegłych. Może lepiej czynić próby polubownego załatwienia sprawy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 kwietnia 2019 14:16 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2019 14:16 Obejrzało: 366 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.