Sprawa karna. Molestowanie małoletniego na koloni.
Pytanie z dnia 03 stycznia 2020
Moje dziecko na wyjeździe z kościoła na kolonie zostało przez starszych kolegów z pokoju molestowane wraz z kolegą ,co zostało zgłoszone przez wychowawców koloni zgłoszone na policję i został skierowany akt oskarżenia z art.200par.1 przeciwko tym chłopcom którzy napastowali mojego syna 13lat ,tamci dwaj którzy tego się dopuścili mieli 16i 15lat ,otrzymałam pismo z sądu o rozprawie jako pokrzywdzony rodzic i w związku z tym pytanie czy mam złożyć pismo o zadość dla syna który boi się teraz gdziekolwiek wyjechać na kolonie ,czy złożyć również wniosek o włączenie art.200par.3 ponieważ tamci również zmuszali syna do oglądania filmów pornograficznych na telefonie i w jaki sposób postąpić i wystąpić jako pokrzywdzona ?
Krzysztof Nawrocki Adwokat (Od 2008)
Krzysztof Nawrocki, adwokat - Kancelaria Adwokacka
Prochownia 12 lokal 4, 64-100 Leszno
Może Pani złożyć taki wniosek w imieniu syna. Warto jednak już teraz zgłosić się w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy - składa Pani stosowne oświadczenie. Może ono być złożone na piśmie lub ustnie nie później, niż do chwili rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej, czyli musi to być uczynione przed odczytaniem przez prokuratora aktu oskarżenia na owej rozprawie. Jeżeli oskarżeni dopuścili się też czynu z art.200par.3kk, to czyn ten będzie rozpoznawany oddzielnie, skoro nie został on objęty aktualnym - złożonym już w sądzie - aktem oskarżenia. Najwyraźniej taka była decyzja prokuratora po zapoznaniu się z zeznaniami syna i innych osób, w tym oskarżonych
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Muchowicz Radca prawny (Od 2015)
MUCHOWICZ Radcy Prawni i Adwokaci
3 Maja 47/9, 61-728 Poznań
Dzień dobry, postępowanie w sprawie nieletnich nie przewiduje statusu strony dla pokrzywdzonego w toku postępowania. Zgodnie z uregulowaniem wynikający z ustawy pokrzywdzony (rodzice go reprezentujący) może składać wnioski dowodowe do czasu rozpoczęcia rozprawy lub posiedzenia. Dlatego też przed terminem rozprawy lub posiedzenia złożyłbym ewentualny wniosek dowodowy wraz ze wskazaniem zasądzenia określonej kwoty tytułem zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonego od rodziców nieletnich (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu ws. nieletnich). Sąd rodzinny może zobowiązać rodziców a także nieletniego do naprawienia szkody, w tym zapłaty zadośćuczynienie. W razie niezasądzenia lub zasądzenia mniejszej kwoty tytułem zadośćuczynienia pozostaje dalsza możliwość dochodzenia zapłaty na drodze cywilnoprawnej. Można również zwrócić uwagę sądowi na kwalifikację prawną czynu z art. 200 par. 3 kk. Podsumowując pokrzywdzony w postępowaniu ws. nieletnich ma ograniczone prawa gdyż ustawa realizuje przede wszystkim cele wychowawcze odsuwając na dalszy plan cele satysfakcyjne lub kompensacyjne. W razie dalszej współpracy zapraszam do kontaktu. Z uszanowaniem, Michał Muchowicz - radca prawny.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.