Sprawa Karna za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Pytanie z dnia 29 stycznia 2021

Dzień dobry,
mam sprawę karną za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza(1 raz mi sie coś takiego zdarzyło). Policjanci napisali że proszą o zadośćuczynienie. Wyraziłem zgodę na dobrowolne poddanie sie karze i w razie konieczności na zadośćuczynienie też. Wstępnie dostałem kare grzywny(bez zadośćuczynienia) ale rejonowy prokurator jej nie zaakceptował i dał znacznie wyższą. Wczoraj musiałem pojechać na komendę i zaakceptowałem że zgadzam się na nową karę. Nie było tam nic mowy o zadośćuczynieniu - tylko że taka i taka grzywna.

1. czy sąd może jeszcze zdecydować o zadośćuczynieniu zaocznie? czy też musiałby otworzyć przewód żeby tak się stało jeśli nie ma tego w aktualnej propozycji prokuratora?

2. jaki jest czas jaki musi upłynąć żeby kara została zatarta?

3. czy w przypadku rozłożenia na raty, czas do zatarcia liczy się od daty wydania wyroku czy od momentu spłaty ostatniej raty?

4. czy sąd może obniżyć karę ostateczną bez sprawy w sądzie? Czy raczej akceptuje propozycje prokuratora?

Witam serdecznie, przede wszystkim kwestie ewentualnego zadośćuczynienia można ustalić już na tym etapie razem z prokuratorem. Jeśli tego nie ma to albo funkcjonariusze będą go dochodzić na drodze cywilnej albo trzeba będzie na rozprawie/posiedzeniu sądu (w zależności od trybu w jakim zostanie skierowany wniosek) to ustalić jeśli zajdzie taka potrzeba - czyli najczęściej jeśli ktoś zmieni zdanie (w tym wypadku prokurator) lub sąd uzna, że zaakceptuje takie rozwiązanie z jakąś kwotą zadośćuczynienia. Gdyby była to propozycja sądu to jeśli strony będą obecne przy rozpoznaniu to można to zmodyfikować na miejscu, jeśli stron nie będzie sprawa trafia do trybu zwykłego (ale wtedy też można jeszcze dobrowolnie się poddać karze). Zatarcie kary jest możliwe w określonym czasie (wskazanym w ustawie) od jej wykonania (a czas wykonania zaczyna biec od momentu stwierdzenia prawomocności orzeczenia) oraz wykonania w całości wszelkich innych środków z orzeczenia (np. zadośćuczynienia). Sąd może ostatecznie zaproponować niższą karę, ale żeby ją orzec to musi mieć zgodę wszystkich stron. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 stycznia 2021 17:19 Zmodyfikowano dnia: 30 stycznia 2021 17:19 Obejrzało: 352 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.