sprawa spadkowa,podział majątku

Pytanie z dnia 07 maja 2019

Witam Serdecznie
Zwracam się z uprzejmą prośba o poradę dotyczącą częściowego podziału majątku przy pełnej zgodzie wszystkich spadkobierców.
Po śmierci ojca wraz mamą oraz trójką rodzeństwa odziedziczyliśmy majątek w postaci ruchomości oraz nieruchomości (dom+działki +pole). Na chwile obecna nie chcemy jeszcze dzielić całości niemniej jednak siostra chciałaby się budować na jednej z działek i nie chcemy je tego utrudniać ale do końca nie wiemy jak to zrobić.
Stad też pytanie czy można dokonać przepisania jednej działki - np wszyscy zrzekają się w formie umowy darowizny na jej korzyść, czy trzeba jednak dokonać podziału całego majątku? Ewentualnie czy Siostra może w jakiś sposób zabezpieczyć się na przyszłość jak już będzie konieczność podziału całości majątku, tak aby teraz spokojnie rozpocząć budowę.

Dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry, w takiej sytuacji polecam po prostu dokonać umownego częściowego działu spadku tej konkretnej działki. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 maja 2019 10:00 Zmodyfikowano dnia: 8 maja 2019 10:00 Obejrzało: 206 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W odpowiedzi na pytanie informuję, że możliwe jest dokonanie częściowego podziału spadku w formie umowy. Umowę sporządza się w formie aktu notarialnego. Dzięki temu rozwiązaniu będziecie mieli Państwo częściowo już podzielony spadek, natomiast Siostra będzie mogła bezpiecznie rozpocząć budowę, gdyż nieruchomość będzie stanowiła jej własność. Przy kolejnych umowach o dział spadku proszę pamiętać o tych poczynionych wcześniej. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytania związane z działem spadku konieczne jest przeanalizowanie stanu faktycznego i prawnego. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 maja 2019 12:46 Zmodyfikowano dnia: 8 maja 2019 12:46 Obejrzało: 205 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.