sprawa spadkowa,spadek,

Pytanie z dnia 16 stycznia 2019

Witam serdecznie,
chodzi o spadek po tacie, o który spór toczę z jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa. W 2011 roku wzięliśmy razem kredyt do spółki 20 tyś, w poczet którego zostało otworzone konto, którego formalnie byliśmy współwłaścicielami.

W dniu otrzymania kredytu Tata wyciągnął 10 tyś (mam potwierdzenie z banku), drugie 10 tyś przypadło mi. Faktycznie jedynym użytkownikiem konta byłem ja. Rata całego kredytu była pobierana automatycznie z mojej pensji, która wpływała na owe konto. Wszystko naturalnie podparte odpowiednimi umowami o pracę. Przez 2 lata zatem wyłącznie ja spłacałem cały kredyt. W 2013 roku tata umarł, ja jednak dalej spłacałem kredyt, po czym po paru miesiącach doszedłem do dokumentu ubezpieczenia kredytu, które w razie śmierci jednego z kredytobiorców spłacało całkowicie pozostały kredyt. Zgłosiłem to do banku wraz z aktem zgonu. Bank w tym momencie, owszem zwrócił nadwyższkę wpłat dokonywanych po śmierci taty, jednakże zablokował konto i nie chce oddać mi pieniędzy. Podejrzewam, że jest to typowe zabezpieczenie ze strony banku, by nie wypłacać nic bez odpowiednich wyroków, aktów itd.

I teraz najważniejsze co mnie interesuje. Czy jako osoba, która jako jedyna spłacała ten kredyt mam podstawę prawną:
- wymagać od reszty spadkobierców by podczas rozliczania się ze spadku, kwota zablokowana na koncie (pochodząca z moich spłat) przypadła wyłącznie mi?
- pociągnać pozostałych spadkobierców (dajmy na to dziedziczących po tacie w 1/3) do obniżenia ich udziału w spadku o raty spłacane przeze mnie przez te wszystkie lata w adekwatnym udziale, im przypadającym.

Z góry dziękuję za pomoc, Jarosław A.

Dzień dobry, nie bardzo rozumiem. Tata został wskazany jako współkredytobiorca, ale wyłącznie Pan korzystał z tej pożyczki i chciałby od pozostałych spadkobierców dochodzić jakichś spłat ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 stycznia 2019 13:23 Zmodyfikowano dnia: 16 stycznia 2019 13:23 Obejrzało: 166 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.