Sprzedaż mieszkania ze służebnością.

Pytanie z dnia 01 lutego 2021

W umowie darowizny mieszkania którego jestem właścicielką istnieje paragraf, który mówi o służebności na rzecz Babci

Jednocześnie księga wieczysta mieszkania jest wolna od jakichkolwiek zapisów w w par 3 kw a Babcia nie mieszka w mieszkaniu 20 lat i została wymeldowana 10 lat temu i zameldowana u swojej córki - mojej mamy.
Chcę sprzedać mieszkanie jednak Pani kupująca obawia się że służebności.

Czy to oznacza, że mieszkanie jest obciążone służebnością? Jeżeli nie, to jakie konsekwencje wypływają z tego zapisu? Czy to obciążenie przechodzi na nowych właścicieli?
Co zrobić żeby tej służebności się pozbyć? wystarczy zwykłe oświadczenie Babci? Czy musi być notarialnie poświadczone? Babcia ma 100 lat i jest bardzo chora.

Dzień dobry. 1. Opisana służebność istnieje, jest ważna i obowiązuje, mimo że nie została wpisana do KW. Teoretycznie Babcia ma prawo złożyć wniosek w sądzie o wpis tej służebności do KW. 2. Tak, obciążenie to przejdzie na następnych właścicieli. 3. Natomiast, w sytuacji, w której Babcia postanowiłaby wnieść do sądu o wpis do KW, właściciele mogliby obronić się przed tym, podnosząc, że ta służebność już wygasła. Służebność osobista wygasa bowiem wskutek jej niewykonywania przez podmiot uprawniony przez 10 lat. 4. Tak, babcia może złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się służebności (wtedy podpis powinien być notarialnie poświadczony). Natomiast będzie działanie zmierzające w zasadzie tylko do uspokojenia kupującego. Babcia może po prostu nie podjąć żadnych działań celem wpisu służebności do KW i efekt będzie ten sam. 5. Jeżeli Babcia ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie udać się do kancelarii notarialnej to można umówić się z notariuszem na załatwienie sprawy w domu Babci. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 lutego 2021 17:13 Zmodyfikowano dnia: 1 lutego 2021 17:13 Obejrzało: 302 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Służebność osobista mieszkania pomimo braku wpisu w księdze wieczystej obciąża nieruchomość. Obciążenie służebnością dot. nieruchomości, dlatego "przechodzi" bez względu na zmianę właściciela. Uprawniona z tytułu służebności - Babcia- może zrzec się swego prawa, ale oświadczenie musi złożyć przed notariuszem.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 lutego 2021 10:55 Zmodyfikowano dnia: 2 lutego 2021 10:55 Obejrzało: 298 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.