Sprzedaż mieszkania,Stan prawny nieruchomości
Pytanie z dnia 04 października 2019
Jestem właścicielem zainteresowanym sprzedażą całej nieruchomości - prawie 5 arów, 354 m2.
W 2005 roku rodzice ze względów finansowych przepisali na mnie nieruchomość (budynek usługowo-mieszkalny) z zapisem o służebności osobistej do części mieszkalnej. Ja przebywałem i przebywam cały czas w Warszawie. Ojciec prowadził w części usługowej sklep, następnie restaurację – jedno i drugie okazało się złym pomyłką. Kolejną pomyłką było zarejestrowanie działalności na mnie.
Moja mama od kilku lat nie mieszka z ojcem (który ma 65 lat), jest z nim rozwiedziona, w każdej chwili jest skłonna do zrzeczenia się służebności osobistej. Ojciec cały czas mieszka w części mieszkalnej w której media są zarejestrowane na mnie i których on nie opłaca generując kolejne długi. Wplątał mnie w sprawę karną – kradł prąd z zakładu energetycznego.
Dodatkowo ustanowiona jest hipoteka, nr księgi wieczystej: LU1C/00025708/6
Pytanie – w jaki sposób mogę odciąć się od swojego ojca i zminimalizować straty?
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Panie Proszę napisać czy ojciec objęty jest służebnością osobistą. Jeżeli tak to jedyną możliwością sprzedaży nieruchomości wydaje się być zamiana ( w drodze sądowej ) tej służebności na rentę jeżeli wykaże się rażące uchybień służebnika przy korzystaniu z jego praw – np. notorycznego zakłócania spokoju mieszkańców czy niszczenia mienia ( tutaj argumentem może być kradzież prądu ) W takim jednak wypadku byłby Pan zobowiązany do płacenia renty ojcu Wysokość wypłacanej renty określa sąd na podstawie tzw. wartości służebności. Nie ma jednak jednej, konkretnej metody na jej obliczanie. Sąd może więc porównać wartość nieruchomości przed i po zniesieniu uprawnienia lub skorzystać z zapisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. W tym drugim przypadku roczna wartość służebności wyniesie 4% wartości mieszkania mnożone przez uwzględniony w ustawie okres 10 lat. I tak dla mieszkania o wartości 150 000 zł będzie to: 150 000 x 4% = 6 000; 6 000 x 10 = 60 000. Można więc wyliczyć, że miesięczna stawka renty wypłacanej osobie pozbawionej służebności mieszkania przez 10 lat będzie wynosić 500 zł. z poważaniem : adw Janusz Sawicki
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.