sprzedaż nieruchomości a rozdzielność majątkowa
Pytanie z dnia 30 sierpnia 2019
Dzień dobry, mam pare pytań dotyczących sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia oraz rozdzielczości majątkowej.
Sprzedajemy dom za 270tys. który pobudowaliśmy na działce daną mi i mężowi w darowiźnie od teścia.
Jesteśmy właścicielami dopiero 3 lata, tak wiec będziemy musieli odprowadzić podatek lub zadeklarować wykazanie tych 270tys.
Dowiedziałam się że te 270tys będzie dzielone na nas dwoje czyli po 135tys, ja i mąż musimy wykazać oddzielnie czy to prawda? Nie mogę zadeklarowań np. że ja sama wykażę tą kwotę? Pytam dlatego że zaraz po sprzedaży chcemy z mężem zrobić rozdzielność majątkową. Mamy zamiar kupić działkę i postawić jeszcze raz dom ale jeśli zrobimy rozdzielczość to ja jako właścicielka nowo zakupionej działki( bo wtety ja ją tylko kupie) wykaże 135tys a co wtedy z wykazaniem przez męża tej kwoty? Rozdzielczość musimy zrobić dla zabezpieczenia przyszło powstałego domu. Ewentualnie czy jak będziemy mieli rozdzielczość, kupimy oboje tą działkę( bo chyba możemy?) to czy można w akcie notarialnym wpisać ze po 3 latach nieruchomość przechodzi tylko na mnie a mąz będzie miał wpisane dożywocie. Proszę o pomoc.
Wracając jeszcze do wykazania tych 270tys zadam pare pytań”
- Co wchodziło by w te koszta czyli wykazanie, na co zbierać faktóry by muc się potem okazać w skarbówce?a co jest zbedne
- czy jest możliwe byśmy mogli kupić działkę od mojego ojca tak by skarbówka nie mogła się do tego przyczepić dlaczego to np. nie darowizna?
- czy ojciec sprzedając nam działkę dajmy na to za 80tys bo to spory kawałek nie będzie musiał odprowadzić żądnego podatku? Nadmienię że ojciec jest rolnikiem a ziemie dostał od swoich ojców w darowiźnie. Działka jest w połowie budowlana a w połowie rolna.
- czy my jako kupcy działki będziemy musieli odprowadzić podatek i ile?
Bardzo proszę o pomoc jak to wszystko rozwiązac. Jak to wszystko załatwić byśmy mieli rozdzielczość by zabezpieczyć ten dom by był tylko na mnie, mąż by miał tam dożywocie ale jednocześnie byśmy oboje mogli wykazać skarbówce tą kwotę.
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.