Sprzedaż odziedziczonego mieszkania a podatek.

Pytanie z dnia 27 listopada 2018

Dzień dobry,
Odziedziczyłem z siostrą mieszkanie z księgą wieczystą po zmarłych rodzicach. Mieszkanie chcielibyśmy sprzedać, ale podatek dochodowy jaki trzeba zapłacić jest bardzo wysoki. W tym samym czasie po zmarłych rodzicach odziedziczyła mieszkanie spółdzielcze własnościowe, wspólnie z dwoma bratankami moja małżonka. Zapadła decyzja, że udziały bratanków w tym mieszkanie zostaną wykupione w obecności notariusza.
Czy jeżeli w pierwszej kolejności wykupimy udziały w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym za gotówkę lub biorąc kredyt, a w późniejszym czasie sprzedam wspólnie z siostrą mieszkanie z KW, to czy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania z KW można zaliczyć jako inwestycję w zakup udziałów mieszkania spółdzielczego i tym samym nie płacić 19% podatku dochodowego.

Dzień dobry, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, pieniądze ze sprzedaży muszą być wydatkowane w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe, poczynając od powstania obowiązku podatkowego (sprzedaży mieszkania). Jednakże NSA w wyrokach z dnia 12 maja 2017 r., II FSK 1079/15, oraz z dnia 22 listopada 2017 r., II FSK 2937/15 wyraził pogląd, że do skorzystania ze zwolnienia nie jest konieczne zachowanie chronologii działań, czyli najpierw dokonanie odpłatnego zbycia nieruchomości, a potem wydatkowanie uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe. Kłóciłoby się to bowiem z wykładnią celowościową normy, której zadaniem jest rozwój określonej dziedziny życia gospodarczego i społecznego. Dwuletni termin liczony od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości, określa tylko ramy wygaśnięcia uprawnienia do skorzystania ze zwolnienia. Tym samym, w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych jest to możliwe, aczkolwiek nie jest wykluczone, że fiskus będzie próbował zakwestionować takie działanie i sprawa również będzie musiała trafić przed WSA. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 listopada 2018 11:24 Zmodyfikowano dnia: 28 listopada 2018 11:24 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.